Kategoriler
Haberler

Suat Seren’de hasta takip monitörü ile kağıt dosyalar ortadan kalktı

Başhekim Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, ‘Hasta takip monitörü’ ile doktor ve hemşireler hastanın bilgilerine kısa sürede ulaşabiliyor. Evrak ve dosyalara ihtiyaç olmadan tedavi için gerekli işlemler kısa sürede yapılıyor. Yakında hastalar da bu monitörlerden televizyon izleyip, internete girebilecekler. Hasta yakınları internet üzerinden hastalarına ‘geçmiş olsun’ mesajları da gönderebilecek” dedi

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ilk defa 1910 yılında bulaşıcı hastalıkları olan kişilerin tedavi edilerek, 10 yataklı barakalar şeklinde hizmete başlayan bir hastane. Şu an hastane 500 yatak kapasitesi, 230’un üzerinde hemşire, 150 doktoru ise, sadece İzmir’e değil, tüm Ege Bölgesi’nden gelen hastalara 40 bin metre karelik kapalı alanda sağlık hizmeti veriyor. Teknolojinin çok yakından takip edildiği hastanede en gelişmiş cihazlar ve başarılı çalışan kadrosu nedeniyle göğüs hastalıklarında çok fazla tercih edilen bir hastane olma özelliğini de koruyor.

İlaçlar golf ile bölümlere taşınıyor

 
19 yıl İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan ve 10 aydır da başhekim olarak görev yapan Doç. Dr. Erbaycu, “70 dönümlük bir arazide, 20’den fazla bina olunca, hasta sevkiyatlarını aldığımız 2 golf aracı ile yapmaya başladık. Hastaları sedye ile binalar arası soğukta, yağmurda, güneşin altında taşımak hiç hoş olmuyordu. Hayatını kaybeden bir kişi olduğunda da  kapalı branda ile taşımak, diğer hastalarda, bahçede oturanlarda üzücü bir durum yaratmamış oluyor. Hastalarımız bu durumdan çok memnun. Oturamayan, ayağa kalkamayan hastaların güven içinde emniyet kemerleri de takılı halde transferi sayesinde, hastalar güvenle taşınıyor. Ayrıca hastanın refakatçisi de araca binebiliyor. Hasta oksijenini alıyor, serumu takılı olabiliyor. Sedyesinde yatar pozisyonda taşınıyor” dedi. Başhekim Erbaycu sözlerine şöyle devam etti: “Bu uygulamamıza çok fazla olumlu tepki alınca, 2 golf aracı daha alarak, onları da merkez eczanedeki ilaçları bölümler arası taşımak için kullanmaya başladık. Herkes ilaçları eliyle parça parça taşıyorduk. Golf sayesinde 7-8 kişinin taşığı ilaç, kapalı bir kutuda bölümler arası daha kısa sürede taşınıyor. Bu uygulama 3 hafta önce başladı. Verilen hizmetin daha kısa sürede daha hızlı bir şekilde olmasını sağlamak, bizim görevimiz.”

Hasta takip monitörü

Yaklaşık 1 yıldır yoğun bakım ve acilde ıpad kullanılarak, hastanın yanına ayrı ayrı dosyalarla gidilmediğini, tek cihazla hastanın tüm bilgilerine ulaşıldığını söyleyen Başhekim Doç. Dr. Erbaycu, “Ameliyathanelere de bu sistemi yerleştireceğiz. Bu sisteme er yada geç her hastane geçecek. Teknolojiden sağlık hizmeti verirken en iyi şekilde faydalanan bir hastaneyiz. Göğüs servisimizde sadece İzmir’de değil Türkiye’de örneği olmayan bir sistemle çalışıyoruz. ‘Hasta takip monitörü’ ile doktor ve hemşireler hastanın bilgilerine kısa sürede ulaşabiliyorlar. Evrak ve dosyalara ihtiyaç olmadan tedavi için gerekli işlemler kısa sürede yapılıyor. Hatta yakında hastalar da bu monitörlerden televizyon izleyip, internete girebilecekler. Hasta yakınları internet üzerinden hastalarına ‘geçmiş olsun’ mesajları da gönderebilecek” dedi. 

Fuar’da solunum testi yapılacak

Bugün başlayan İzmir Enternasyonal Fuarı’nın kuracağı İl Sağlık Müdürlüğü’nün stantında İzmirliler’e ücretsiz solunum testi yapılacağını söyleyen Doç. Dr. Erbaycu, “Bu test ile akciğerin yaşını, ne durumda olduğunu ölçüyoruz. 4 kişi sürekli stantta olup, İzmirliler’e bilgi verecek. Bir nefes alıp vermeyle kişinin değerlendirilmesinin yapılacağı, 2 dakika süren bu test için tüm İzmirliler’i stantımıza bekliyoruz. Hem de gögüs hastalıkları uzmanı doktorumuz ile de konuşma fırsatları olacak” dedi. 

Koah kaynaklı ölümler artacak

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Emin Erbaycu, “Dünyada kalp hastalıklarının neden olduğu ölümler ilk sırada yer alıyor. Fakat önümüzdeki yıllarda akciğer hastalıklarından kaynaklı ölümlerin de ön sıraya doğru geleceğini söyleyebiliriz. KOAH denilen, kronik bronşit hastalığı 10 yıl içinde ölüm sıralamalarında üst sıralara çıkacak. Koah, sigara kullanımı ile ortaya çıkan bir hastalık ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelerde sigara içim oranları malesef yüksek. Akciğer kanserli bir hastanın yaşam süresi çok uzun olmayabiliyor ama koahlı bir hasta yıllarca hastalığı ile yaşayabiliyor. Bu hastalık nedeniyle ilaç ve beslenmeye ayrılan maliyetler de artıyor” dedi. Erbaycu, tüberküloz hastalığını ayrı bir birimde değerlendiren tek hastane oldukları için de hastaların diğer hastaneler tarafından yönlendirildiğini söyledi.

3. sigara bırakma polikliniği

Göğüs hastalıkları ve cerrahisi hastanesi olarak, hastalıklara en çok neden olan sigaranın bırakılması için 2 poliklinikte hizmet verdiklerini ve her iki polikliniğinde sürekli dolu olması nedeniyle 3. polikliniği de açabileceklerini belirten Başhekim Doç. Dr. Erbaycu, “Hastanemizde bazı derneklerinde katılımıyla eğitimler düzenledik. Doktorlarımızın hepsi sigara bırakma polikliniğinde sertifikalı olarak çalışıyor. Bakanlık da bu polikliniklerde sertifikalı hekimlerin çalışmasına müsade ediyor. Tedavi için öncelikle gelen hastalara bağımlılık düzeyinin ölçüldüğü bir test yapılıyor. Kişinin uyandıktan sonra ilk sigarasını ne zaman içtiği tedavinin belirlenmesi açısından önemli. bir saat sonra sigara içen kişi, uyanır uyanmaz içen kişiye göre daha kolay sigarayı bırakır. Bu teste göre kişiye özel tedavi stratejisi belirleniyor” dedi. Erbaycu sözlerine şöyle devam etti: “Sigaranın fizyolojik ve psikolojik 2 türlü bağımlılığı var. Sigarayı bırakan kişi ilk bir ay fizyolojik bağımlılıkla boğuşur, nikotin reseptörleri daha az uyarıldığı için. Bir ayı atlattıktan sonra büyük bir sıkıntı olan psikolojik bağımlılık geliyor. ‘Kahve içiyorum, yanında sigara gider. Arkadaşımla muhabbet ediyoruz, yanında sigara gider. Arkadaşım paketi uzattı, geri çeviremedim’ gibi sıkıntılar çıkıyor. Kişi gerçekten sigarayı bırıkmaya karar verip, bu tarz psikolojik yönlendirmelere kanmamalıdır. Çünkü her başarısız eylem, kişinin bir sonraki deneme de özgüvenini sarsıyor. Bu yüzden hastanın hekim takibinde olması çok iyi.”

15 bronkoskopi cihazı

Hastanemize giriş yapan günlük 2 bin 500 hastanın yarısının il dışından geldiğini, 500 yatak kapasitesi ile yıl boyu ortalama yüzde 82 doluluk oranı ile hizmet verildiğini belirten Başhekim Doç. Dr. Erbaycu, “Kaliteli sağlık hizmeti vermemiz, çok köklü bir hastane olmamız, teknoloji açısından gelişmiş cihazlara sahip olmamız tercih edilme nedenlerimiz arasında. Bronkoskopi cihazı genelde hastenelerde tek cihazla çalışır. Bizim hastanemizde 15 tane bronkoskopi cihazı var ve hastaya aynı gün işlemi yapabiliyoruz. Bu çok büyük bir avantaj. En son aldığımız cihaz ile de bronkoskopi işlemini ultrason eşliğinde yapıyoruz. Çoğunlukla kanser hastaları için kullanılan bu cihaz ile hastaların ameliyat yaparken karar verme aşamasında büyük bir yardım sağlayan, önemli bir işlem. Ultrason eşliğinde yapılan bu cihaz Türkiye’de sayılı merkezde var. Fakat önemli olan da aslında bu işi yapacak deneyimli doktorların olması. Hastanemizde 6 kişilik ekibimiz bu işi en iyi, en başarılı bir şekilde uyguluyor” dedi. 

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.