Kategoriler
Haberler

Tepe Devlet Hastanesi’ni hizmete açıldı

Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Tepe beldesinde inşa edilen 18 yataklı devlet hastanesi düzenlenen törenle hizmete açıldı. Hastanenin açılışını; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Diyarbakır Vali Vekili Mustafa Can ile Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Sait Avar birlikte yaptı.

 

Tepe beldesinde düzenlenen törende konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Türkiye’nin, geçmişte bir çok sorun yaşadığını belirterek, eskiden bazı insanların Tepe beldesinde tedavi beklerken hayatını kaybettiğini söyledi. Bakan Eker, “Bizim evimiz yolun kenarındaydı. Bu bölgeden nice insanlar gördüm, buradaki sağlık ocağına gelmiş ancak tedavi olamadan, sağlık imkanına kavuşmadan hayatını kaybetti. O gün geride kaldı. Şimdi burada çok güzel bir hastanenin açılışını yapıyoruz.” dedi.

 

Tepe’nin ismini, kazı çalışmasının yapıldığı bir tepeden aldığını ve o tepede yapılan çalışmalarda 10 bin yıllık medeniyetin izlerinin görüldüğünü belirten Bakan Eker, “Bu medeniyetin devamı, insanlar 30 yıl öncesine kadar barış ve huzur içinde yaşadı. Şimdi gün geçmiyor ki bir yerden saldırı haberi gelmesin, ölüm haberi gelmesin. Dış güçlerin taşeronluğunu üstlenen bir PKK, huzuru bozmak için elinden geleni yapıyor.” diye konuştu.

 

Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas da sağlık alanında atılan dev adımlar sayesinde insana artık insan gibi bakıldığını söyledi. Türkiye’nin, her alanda olduğu gibi sağlık alanında çağ atladığını anlatan Kafkas, Dünya Sağlık Örgütü’nün Türkiye’deki sağlık başarısını örnek gösterdiğini kaydetti. 2002 yılına kadar Türkiye’de Sağlık Bakanlığı dışında herkesin sağlıkla ilgilendiğini, bakanlığın ise sadece hasta tedavisine baktığını belirten Kafkas, yaptıkları reformlar sayesinde zengin, esnaf ve yoksul hastanesi ayrımını ortadan kaldırıp, eşit hizmet anlayışını getirdiklerini kaydetti.

 

Vali Vekili Mustafa Can ise Diyarbakır’a yapılan yatırımlar sayesinde şehrin adeta sağlık üssü haline geldiğini vurguladı. Diyarbakır’daki hastanelerin, bölgenin bir çok iline hizmet verdiğini belirten Vali Vekili Can, şehir merkezindeki vatandaşlar gibi köylerde, beldelerde ikamet edenlerin de en güzel sağlık hizmetine kavuştuğunu kaydetti.

 

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Sait Avar da 18 yataklı hastanenin, Tepe beldesi ile çevre köylerde ikamet eden vatandaşlara hizmet vereceğini söyledi. Hastanede 4 doktorla birlikte 21 personelin görev yapacağını anlatan Avar, halkın en kısa yoldan en güzel hizmete ulaşması gayreti içinde olduklarını vurguladı. Konuşmaların ardından hastanenin açılışı yapıldı. Törene, belde halkının yanı sıra çok sayıda kurum amiri katıldı.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.