Kategoriler
Haberler

Terme’de karın ağrısı şikayetiyle 1470 çocuk hastaneye getirildi

Samsun’un Terme ilçesinde, dün akşam saatlerinden itibaren karın ağrısı şikayetiyle 1470 çocuk hastaneye geldi.

 

İlçede tamamı 0-10 yaş arasındaki çocuklarda baş gösteren karın ağrısı, yüksek ateş ve ishal şikayetlerin artmasıyla Terme Devlet Hastanesi’ne başvurular arttı. Yetkililer hastalığın sebepleri konusunda henüz net bir açıklama yapmadı. İlk bulgular şebeke suyundan kaynaklanabileceği yönünde oldu.

 

Çocuklarda meydana gelen rahatsızlığın ardından aileler soluğu hastanenin acil servisinde aldı. Yaşanan yoğunluk nedeniyle servislerdeki yatakların yetersiz gelmesi sonucu serum bağlanan çocuklar sedyelere ve sandalyelerin üzerine yatırıldı. Sağlık İl Müdürlüğü’nün durumdan haberdar edilmesinin ardından ilçeye 4 doktor takviye edildi. Yetkililer hastalığa sebep olduğunu düşündükleri şebeke suyundan aldıkları numuneleri İl Sağlık Müdürlüğü Laboratuarı’na gönderdi.

“Terme’de karın ağrısı şikayetiyle 1470 çocuk hastaneye getirildi” için bir yanıt

Bu seneye özgü ilginç bir salgın.0-70 yaş demeden vuruyor.Eskiden 1969-1970 li yıllarda,kolera salgını vardı.Onun gibi sanki.Şiddetli karın ağrısı ve ishal.İlginç olan önce ishal gelişiyor, saatler sonra çok şiddetli karın ağrısı başlıyor.İlginç bir virüs bile olabilir.Fakat genelde bağırsak enfeksiyonlarında,gr- bakteriler,basiller,aneoroblar vardır.Hastalık,3-4 gün çekiliyor galiba.Bol su takviyesi,doktor kontrolünde serum takviyesi,antibiyotik,ağrı kesici ve spazm çözücü ilaçlar gerekiyor.Eller çok iyi yıkanmalı,hatta el dezenfektanları kullanılmalı.Eşyalar çamaşır suyu ile temizlenmeli.Etli gıdalar,tavuk balık,sütlü mamüllere çok dikkat edilmeli.Temiz olduğuna dikkat edilmeli daha çok ev yemekleri tercih edilmeli..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.