Kategoriler
Haberler

Törenle yeni akademik yıla başladılar

Şifa Üniversitesi, yeni akademik yılını törenle açtı. Bornova yerleşkesinde düzenlenen açılış töreninde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, AK Parti İzmir Milletvekili İlknur Denizli, Cumhuriyet Başsavcısı Durdu Kavak, İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, üst düzey bürokrat ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu başkanı hazır bulundu.

 

Açılışta konuşan Bakan Günay, her başarılı işin bir temele dayandığını, ancak Şifa Üniversitesi’nin temelinin ise çok daha önce kurulan bir hayale dayandığını kaydetti. Bakan Ertuğrul Günay’ı, farklı ülkelerden gelerek üniversitede eğitim gören öğrencilerle birlikte karşılayan Şifa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ateş, Rektör Prof. Dr. Yusuf Erdoğan, Dekan Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz, daha sonra hep birlikte açılış alanına geçti. Burada ilk olarak Rektör Yusuf Erdoğan, kürsüye çıkarak üniversitenin kuruluş aşamasını anlattı. Türkiye Tabipler Birliği Vakfı’nın 1979 yılında kuruluş maddelerine üniversite yapılma şartının da konulduğunu aktaran Rektör Erdoğan, o dönemlerde Türkiye’de 15 civarında devlet üniversitesi olduğunu, vakıf üniversitelerinin adlarının esamesinin dahi okunmadığını kaydetti. İlk etapta hastanelerin kurulduğunu ve 25 yıllık bir serüvenin ardından üniversiteleşme kararı alındığını belirten Erdoğan, “Arkadaşlar üniversite kurmak için Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne müracaat etmişler. ‘Niye geldiniz?’ denince ‘Biz tüzük tadilatı yapacağız’ demişler. Onlar da inceleme sonunda ‘Sizin Türkiye Tabipler Birliği Vakfı’nın tüzüğünde üniversite kurma diye bir madde var.’ Yani o dönemde yazmışız ‘üniversite kurma’ diye. Kader bizi oraya taşıdı.” dedi.

 

Meclis’ten bütün partilerin oy birliğiyle geçen tek vakıf üniversitesi olduğunun altını çizen Erdoğan, geçen yıl tıp, diş ve sağlık bilimleri fakültelerine 246, bu sene de 270 öğrenci aldıklarını, iki yıl içinde öğrenci sayısının 520’ye ulaştığını anlattı. Akademik birimler olarak 93 öğretim üyesi, 16 profesör seviyesinde büyük bir özveriyle çalıştıklarını ifade eden Erdoğan, çok seviyeli öğrencilerin üniversiteye kayıt yaptırdığını belirtti.

 

Öğrenci temsilcisi Selahattin Alçiçek ise neden Şifa Üniversitesi’ni tercih ettiklerini, duygu yüklü kelimelerle nakletti. Bu konuşmanın ardından ise Şifa Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. Mehmet Ateş, bu yolculuk serüveninin 100 metrekare bir poliklinikte başladığını, daha sonra hastaneler ve 2009 yılında vakfın icra kurulunun kararıyla üniversiteleşme yoluna gittiğini aktardı. Şubat ayında da diş hastanesi fakültesini açacaklarının altını çizen Mehmet Ateş, “Yüksek puantaçta girişte geçen sene hemşirelik bölümünde Türkiye birincisi olduk, tıp fakültesi ve fizyoterapide Türkiye 2., diş hekimliğinde de Türkiye 4’ncüsü olmuştuk. Bu sene hedef büyüterek tıp fakültesi, hemşirelik ve fizyoterapi bölümünde Türkiye birincisi oldular, diyetisyenlik ve diş hekimliğinde Türkiye ikincisi oldular. Bütün emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum. 530 öğrenciden yarısı burslu. Beş yıllık planda üniversitemize 100 milyon liralık bir yatırım yapmayı planlıyoruz.” şeklinde bilgi verdi.

 

Şifa Üniversitesi’nin tematik olmasının önemsediğini, üniversitelerin gelişi güzel bölümleri açmak yerine ihtisaslaşmasının önemine değinen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise Rektör Yusuf Erdoğan’ın, üniversitenin köklü bir temel ve sağlık alanında yoğunlaşma hedefinde olduğunu açıkca anlattığını kaydetti. Bu konuya çok önem verdiğini belirten Bakan Günay, “Tabi bütün bu niyetlerin, hedeflerin oluşması için bir maddi temel gerekiyor. O maddi temelin öncesinde bir hayal kurma ufkunuz yoksa ve o hayalinizi gerçekleştirme konusunda kararlı ve inançlı bir yürüme aşkınız ve gayretiniz yoksa maddi temel bazen ortadan yok olup gidebilir. İşi sonuca vardıracak olan bir hayal kurmak ve o hayal doğrultusunda inançla ve kararlılıkla yürümektir. Ben Şifa Üniversitesi’nin bu kısacık tarihinde, ama arkasındaki 25 yılı mütecaviz geçmiş yaşamında böyle bir hayal kurulduğunu ve bu hayale doğru inançlı ve kararlı adımlar atıldığını görmekteyim ve bundan büyük mutluluk duyuyorum. Gelecekle ilgili de güzel umutlar duyuyorum.” diye konuştu.

 

Daha sonra protokol heyeti hep birlikte okulun giriş kısmında bulunan kurdeleyi kesti. Daha sonra Bakan Günay, Rektör Yusuf Erdoğan ve Mütevelli Heyeti Başkanı Mehmet Ateş birlikte üniversiteyi gezdi. Türkiye’nin ilk canlı kadavra sistemiyle ders gören öğrencilerin sınıflarına da giren Bakan Günay, burada öğrencilerle bir süre sohbet etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.