Kategoriler
Haberler

Yatak komşularının organları intihar eden polisten

20120904-182737.jpg

İzmir’de yaşayan Ramazın Şin ile Kütahya’da yaşayan Hüseyin Armutlu, Aydın’da intihar eden polis memurunun bağışlanan organları ile Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde sağlıklarına kavuştu

Aydın’da bir hafta önce evlenmek istediği kadınla kavga ettikten sonra intihar girişiminde bulunan ve kaldırıldığı Aydın Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi’nde beyin ölümü gerçekleşen 37 yaşındaki polis memuru Ahmet Alparslan’ın el ve yüz hariç organları bağışlandı. Alparslan’ın bir böbreği, karaciğeri ve kalp kapakçığı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne, diğer böbreği Şifa Hastanesi’ne, korneası İzmir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne, pankreansı ise Ankara’da Dışkapı Hastanesi’nde organ bekleyen hastalara başarı ile takıldı. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Servisi’nde yan yana yataklarda yatan, böbrek alıcısı 46 yaşındaki Hüseyin Armutlu ile karaciğer alıcısı 58 yaşındaki Ramazan Şin, aynı kişinin organları ile sağlıklarına kavuştu.

Eşime organ veremediğimi söyleyemedim

Karaciğer alıcısı Ramazan Şin’in eşi Zöhre Şin, eşinin 8 yıldır hepatit B taşıyıcısı olduğunu ve hastalığının zaman içinde siroza dönüşmesi nedeniyle son 1 yıl içinde durumunun çok ağırlaştığını söyledi. Zöhre Şin, “Eşimin sağlığına kavuşması için ben ve halamızın kızı karaciğerimizin birini vermek istedik. Ama yapılan testler sonrasında uyumun olmadığı söylendi. Yaklaşık iki ay önce, bir ay hastane de yattı. Eşime karaciğerimi veremeyeceğimi, uyumun olmadığını söyleyemedim. Kısa bir büre sonra organ bağışı için telefonla arandıktan sonra elimiz ayağımıza dolaştı. Apar topar, büyük bir sevinçle hastaneye geldik. Bir bağış ile kaç tane insan hayata döndü. Çok zor günler yaşadık ama şu an mutluyuz. Umarım organ bağışı daha fazla olur ve beklerken hayatını kaybeden kimse olmaz” dedi. Karaciğer naklini yapan Doç. Dr. Murat Sözbilen ve ekibi, hastanın yapılan bağış ile ikinci bir şansı yakaladığını, durumunun da iyi olduğunu söyledi.

10 dakikada yola çıktık

8 yıldır diyalize girerek yaşamını sürdüren böbrek alıcısı Hüseyin Armutlu’nun eşi Gülten Armutlu da yaşadıklarını şu şekilde anlattı: “Eşim diyalize girdiğinden bu yana çok sıkıntılar yaşıyordu. Tansiyonu inip, çıkıyordu, sürekli halsizdi. Kullandığı tansiyon haplarından dolayı damar felci de geçirdi. Aslında böbreğimin birini verecektim ama eşimle kanımız uymadığı için verememiştim. Kütahya’da yaşıyoruz, 1 yıl önce organ bekleyenler listesine yazılmıştık. Gece telefon geldiğinde saat gece 1’i geçiyordu. 10 dakika içinde arabaya bindik. Sabah saat 6.30 civarında Ege Üniversitesi’ne geldik. Yolculuk boyunca çok karışık duygular yaşadık. Bir yandan sağlığına kavuşan bir insan, bir yandan hayatını kaybedip, bağışı yapan insan. Gerçekten her iki taraf için de zor durumlar. O kişinin ailesine başsağlığı diliyorum, teşekkür ediyorum” diye konuştu. Böbrek naklini yapan Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun ve ekibi ameliyatın başarılı geçtiğini, bağış ile hastanın diyalizden kurtulduğunu belirtti.

Nihal Işık- Haber Ekspres Gazetesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.