Kategoriler
Haberler

Yıllardır evden çıkmayan psikyatri hastaları bu merkez sayesinde topluma karıştı

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde görevli psikiyatri uzmanı Dr. Umut Karasu, merkezde hastaların tedavilerinin yanında birçok eğitimle birlikte rehabilitasyon çalışması yaptıklarını söyledi. Hastalara okuma yazma, tiyatro, müzik ve drama gibi eğitimleri verildiğini ifade eden Karasu, “Tuvalet becerisi olmayan ve 12 yıldır hiç dışarı çıkmamış hastalarımız vardı. Eğitimlerimiz sayesinde birbirleri ve aileleriyle diyolgları gelişti. Hastalar akşam saatlerinde birbirleriyle sözleşip tek başlarına bir kafede buluşup çay içebilme durumuna geldi.” dedi.

Balıkesir Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde tedavi gören hastalar tarafından yapılan el işi, takı ve resimlerin bulunduğu sergi törenle açıldı. Hastane lokalinde düzenlenen törene Balıkesir İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Yılmaz, Başhekim Opr. Dr. Hasan Hocaoğlu, doktorlar, hastane çalışanları, hastalar ve aileleri katıldı. Merkezde başta şizofreni olmak üzere kronik psikiyatrik hastalığı olanların, tedavilerinin yanında birçok eğitimle birlikte rehabilitasyonlarını yaptıklarını belirten Dr. Karasu, “Okuma yazma bilmeyen birçok hastamıza burada öğrettik ve öğretmeye devam ediyoruz. Hastalarımıza el becerisi kazandırıyoruz. Daha sonra takı ve resim atölyesi tarzı çalışmalarla üretimde bulunmalarını sağlıyoruz. Ayda en az iki defa tiyatro ve drama çalışmaları yaptırıp kendilerini ifade etme yollarını bir şekilde açmaya sağlıyoruz. Ayrıca ayda en az bir defa sinemaya götürerek toplum içerisinde sosyalleşmelerini sağlayıp kaygılarını ve çekingenliklerini aşmaya çalışıyoruz.” dedi. Merkezin faaliyetleri arasında sportif birtakım etkinliklerin de bulunduğuna dikkat çeken Dr. Karasu, ayda bir defa da tenis çalışması yaptıklarını dile getirdi. Merkez açıldığında 17 hastası bulunduğunu anlatan Karasu, “Faaliyetlerimiz, geçen yılın haziran ayında başladı. Mart ayından itibaren Toplum Ruh Sağlığı Merkezi’nde uzman doktorun göreve başlamasıyla birlikte hasta sayımızda hızlı bir artış oldu ve çalışmalar görünür hale geldi. Şu anda 400 hastamız var. Personel sayımızın artmasıyla birlikte yakın zamanda 800 hastaya ulaşmış olacağız. 18 yaşından 70 yaşın üzerine kadar hastamız bulunuyor. Merkezimizde 18 yaşın altında yedi hastamız var.” diye konuştu.

‘AİLELER HASTALARDAKİ DEĞİŞİME İNANAMIYOR’

Merkezde yapılan faaliyetlerin ardından hastalarda meydana gelen değişikliklere ailelerinin bile inanamadığının altını çizen Karasu, bu yönde çok olumlu tepkiler aldıklarını vurguladı. Ailelerin başlangıçta bu durumu, “Çocuğumuz orada kalırsa en azından biraz soluklanırız.” gibi değerlendirdiğini aktaran Karasu, “Çocuklarındaki özellikle çekingenliği aşmayla ilgili olumlu gelişmeleri görünce çok mutlu oldular. Tuvalet becerisi dahi olmayan çocuğunun resim çizip arkadaşlarıyla dışarıda buluştuğunu görünce bize olumlu tepkiler veriyorlar. Hastalarımız, bugün burada resim, el işi, takı ve kumaş çalışması yaptı. Önümüzdeki dönemde farklı projelerimiz var. Şu anda müzik ve tiyatro eğitimi alıyolar. Altı ay içinde hastalarımızın sergilediği bir müzik dinletisi ve tiyatro gösterisi tertip edeceğiz. Ayrıca merkezimizde trikotaj atölyesi açılacak. Hastanemize önlük, galoş, ameliyathane kıyafetleri ve perde dikerek hastalarımıza gelir getirecek birtakım çalışmalar başlatacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

İki çocuk annesi Şadiye Kürekçi ise 32 yaşındaki oğlu Eren Kürekçi’yi bir yıl önce merkeze getirdiğini belirterek, daha önce evden dışarı çıkmadığını söyledi. Şu anda kendi başına her türlü ihtiyacını gördüğünü ve evde resim yaptığını dile getirdi. Artık oğlunun her gün dışarı çıktığını ifade eden Kürekçi, “Çok faydasını gördük. Allah, devletimizden ve doktorlarımızdan razı olsun. Oğlum lisede rahatsızlandı. Gitmediğimiz doktor, hastane kalmadı. Çare bulamadık ancak burada aradığımız tedaviyi bulduk. Haftanın beş günü oğlumu buraya getiryorum. Çok memnunuz.” diye konuştu.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.