Kategoriler
Haberler

240 kiloluk adam, hastaneye itfaiye ekiplerinin yardımıyla götürüldü

Samsun’un Havza ilçesinde 240 kilo ağırlığındaki Metin Elibol, tedavi göreceği hastaneye itfaiye ekipleri ve Ankara’dan getirilen çekme halatlı ambulans ile götürüldü.

 

Yirmibeşmayıs Mahallesi’nde iki katlı binanın üst katında yaşayan obezite hastası Elibol, düştüğü durumdan kurtulmak için yetkililerden yardım istedi. Sürekli Sağlık Bakanlığı’na yazılar yazan Metin Elibol’un çağrıları üzerine Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın, şahsın tedavisi için gerekenlerin yapılması talimatını vermesi üzerine bölgedeki hastanelerle gerekli görüşmeler yapıldı. 19 Mayıs Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alınmasına karar verilen ve normal ambulansların sedyesine sığmayan Elibol için Ankara’dan Sağlık Bakanlığı’na ait geniş sedyeli ve çekme halatlı ambulans getirildi. Sağlık ekipleri obez hastasının evinden çıkarılması için Havza Belediyesi’ne ait itfaiye biriminden yardım talep etti. Evin bulunduğu sokağın dar olması nedeniyle asansörlü itfaiye aracını kullanamayan görevliler, ayakta duramayan Elibol’u taşımak için özel bir branda yaptırdı. İtfaiye ekipleri, şahsı ilk olarak ikinci kattaki evinin merdivenlerinin dar ve dik olması nedeniyle ayakta indirmek zorunda kaldı. Bu sırada oldukça fazla efor sarf eden Mustafa Elibol nefes almakta güçlük çekince 112 Acil Servis görevlileri hava tüpü taktı. Branda üzerine yatırılan Elibol’un yaklaşık 20 dakika kendisine gelmesini bekleyen ekipler daha sonra taşıma işlemine geçti. Yaklaşık 10 itfaiye görevlisinin güçlükle taşıdığı 240 kiloluk adam, daha sonra ambulansın çekme halatlı sedyesine koyuldu. Elektrikli motor yarımı ile ambulansın içine çekme halatı ile sokulan Mustafa Elibol’un taşınmasını mahalleli de şaşkın gözlerle izledi.

 

Yaklaşık 5 yıl önce bu hastalığa yakalandığını ve her geçen gün sürekli kilo aldığını ve bir ara 300 kiloya kadar çıktığını belirten 44 yaşındaki Mustafa Elibol, “Çok zor günler geçiriyorum. Ben bu hale düşünce eşim beni bıraktı gitti. Bana kızım bakıyor. 4 tane daha çocuğum var ve ben çalışamıyorum bakıma muhtacım. Devlet büyüklerimiz bize yarım eder de normal halime dönersem çalışıp çocuklarıma bakmak istiyorum. Borçlarım var bu nedenle evime haciz konuldu yakında evimi alacaklar benim durumum ortada ben kaymakamımızdan birde maddi yardım istiyorum.” şeklinde konuştu.

 

Tedavi edilmek için hastaneye götürülmek istenen Elibol’un kiloları nedeniyle evinden çıkarılamadığını hatırlatan Havza Belediyesi İtfaiye Müdürü İsmet Arslan, “Bize yardım talebinde bulunuldu biz de geldik ve inceledik. Şahsın evinin olduğu yerin dar olması nedeniyle elle taşımamız gerekiyordu. Bunun üzerine özel bir branda diktirdik.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.