Kategoriler
Haberler

Ankara’da toplu asistan hekim istifaları, NEDEN?

Etlik İhtisas operasyonunda kimsenin mağdur olmadığı söylenedursun, Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesine gönderilen asistanlar eğitim alamadıklarından şikayetçi. Kardiyoloji ve Kalp ve Damar Cerrahisi kliniklerindeki asistan hekimlerden biri istifa etti, dördü istifa dilekçesi vermeye hazırlanıyor.

Sibel Durak

Etlik İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi kliniklerinin plansız programsız şekilde dağıtıldığı hastanelerde sorunlar da gün yüzüne çıkmaya başladı. Yıllardır bir arada uyum içinde çalışan Kardiyoloji ile Kalp ve Damar Cerrahisi kliniklerinde taşınmanın ardından çalışma barışı da bozuldu. Eğitimleri aksayan, yardımcı personelin işlerini yapmak zorunda kalan asistan hekimler kendilerine verilen sözlerin tutulmaması üzerine istifa yolunu seçiyor.

Asistanlar istifa hazırlığında

Etlik İhtisas’ta yıllarca bir arada çalışıp büyük ameliyatlar gerçekleştiren kadro, taşınma sürecinde dağıldı. Tercih hakkı tanınmayan asistan hekimlere, “Ankara Hastanesi’ne gidelim şayet memnun kalmazsanız yerinizi değiştiririz” sözü verildi. Ancak buradaki şartlar nedeniyle eğitim almakta büyük sorunlar yaşayan ve yer değiştirmek isteyen asistanlara istifa ya da aynı şekilde çalışmaya devam seçenekleri sunuldu. Bu durum üzerine bir asistan hekim istifa etti, dört asistan hekim ise istifa dilekçesi vermeye hazırlanıyor.

Çalışma arkadaşları ve koşullarının tamamen değiştiğini belirten asistanlar, “Yardımcı personel eksiği nedeniyle onların işi bizden beklenmeye başlandı. Hiçbir şekilde eğitim alamıyoruz, iş üreten pozisyonuna geldik. Her şeye sıfırdan başladık. Kimse halinden memnun değil” açıklamasında bulundu.

Hekime müdahale için yer yok

Öte yandan, kardiyoloji servisi fiziki koşullarının da eğitimin önünde önemli bir engel olduğu dile getiriliyor. TUS tercihlerini oldukça geniş alan ve olanaklara sahip bir kardiyoloji servisi olan Etlik İhtisas’tan yana kullanan asistanlar, Ankara Hastanesi’ndeki koşullarınsa tamamen farklı olduğunu belirtti. Acil anjiyografi ve primer ptca işlemlerinin 24 saat yapılabildiği teknik olanaklara sahip Etlik İhtisas’tan getirilen cihazlar daracık odalara sığdırılamazken, üç hastanın yattığı bir odada acil bir durumda hekime müdahale yapacak yer kalmadığı aktarıldı.

Gittiğiniz yer kabul etmiyor

Uzman hekimlerin ise yetişmiş yardımcı personel eksikliğinden ötürü nöbet sayılarının artması dışında önemli bir sıkıntılarının olmadığı dile getirildi. Bir uzman hekim “Asıl mağdurlar asistanlar ve hemşireler. Çalışma barışının bozulmasından ötürü moral, motivasyon olarak bizler de olumsuz etkileniyoruz.” diye konuşurken, bir diğer hekim yaşanan sıkıntıları “Kliniği götürürken aynı sistemi götürdüğünüzü sanıyorsunuz ama gittiğiniz yer sizi kabul etmeyebiliyor” diye gerekçelendirdi.

Kaynak: Hekim Postası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.