Kategoriler
Haberler

Bakan Akdağ: Kamu Hastaneler Birliği’ni kuruyoruz

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Kamu Hastaneleri Birliği ile oluşturulan yeni yapının kamu yönetiminde bir ilk olduğunu belirterek, “Yöneticilerin sözleşme ile atanacağı ve performanslarına göre takip edileceği bir döneme giriyoruz. Bu ay içinde tüm atamalar gerçekleşecek. Hastanelerdeki hizmet kalitesi yükselmiş olacak.” dedi.

 

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Tunus Halk Sağlığı Bakanı Abdellatif Mekki ile ortak basın toplantısı düzenledi. Bakan Akdağ, toplantı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını da cevapladı. Sağlık alanında Kürtçe bilen personel istihdam edilip edilmeyeceği ile ilgili bir soru üzerine Bakan Akdağ, “Bu konuda muhtemelen kamuda en eski adımların atıldığı bakanlık Sağlık Bakanlığı’dır. Pratikte vatandaşın Türkçe konuşamadığı için hizmet alamaması gibi bir sorun yaşamıyoruz. Bu hususta gerekli tedbirlerimizi çoktan almış durumdayız. Hemen her hastanemizde, işini iyi yapan meslektaşlarımızın arasında Türkçeyi konuşamayan vatandaşlara yardımcı olacak çok sayıda personel var.” diye konuştu.

 

Hem hizmet alana hem de verene yardımcı personel istihdam edildiğini kaydeden Akdağ, “Pratikte bir sorun yaşamıyoruz. En önemli husus da bu yaygın bir ihtiyaç değil. Ben yıllarca Doğu Anadolu’da çalıştım. Vatandaşlarımızın büyük bölümü Türkçe konuşabiliyor. Az sayıda olsa da ihtiyaç duyan vatandaşımızın da bu ihtiyacı gideriliyor.” ifadelerini kullandı.

 

Başka bir soru üzerine Bakan Akdağ, Türkiye de Kamu Hastaneler Birliği ile oluşturulan yeni yapının kamu yönetiminde bir ilk olduğunu dile getirerek, “Yöneticilerin sözleşme ile atanacağı ve performanslarına göre takip edileceği bir döneme giriyoruz. Bu ay içinde tüm atamalar gerçekleşecek. Hastanelerdeki hizmet kalitesi yükselmiş olacak. Vatandaşlarımız da bu değişiklikten büyük istifade edecekler.” dedi.

 

“SURİYE’DEKİ OLAYLAR, İNSANLIK TRAJEDESİ OLARAK GÖRÜLMELİ”

 

Öte yandan Bakan Akdağ, kendisinin ve konuk meslektaşının Suriye’de yaşananları insanlık trajedisi olarak gördüklerini dile getirerek, “Bunun ülkelerin siyasi çıkarları bağlamında değil bu çerçevede görülmesi gerekiyor.” ifadesini kullandı. BM başta olmak üzere tüm dünya ülkelerinin konuyla ilgili inisiyatif alması gerektiğini vurgulayan Bakan Akdağ, “30 bin insanın zalimce öldürülmüş olması, yüz binlerce insanın yaralanmış ve ülkelerini terk etmiş olmalar küçümsenecek bir olay değildir. Birileri ölümü ya da yaralanmayı sadece bir sayı olarak görebilir ama biz doktorlar yaralanmanın insan hayatında, ölümün de o insanın yakınlarında nelere mal olduğunu çok iyi biliriz. Bu konuda duyarsız davranan her ülke ve ülkenin yöneticileri yarın tarih önünde bunun vicdanı hesabını veremezler.” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.