Kategoriler
Haberler

Cennet Vadisi, 2 milyon lira harcanarak sağlık turizmine kazandırılacak

Antalya’nın Alanya ilçesinde yapımına devam edilen, Türkiye’nin ilk tıbbi bitkilerden oluşan aromatik Cennet Vadisi’ni 8 yıllığına kiralayan firma, 2 milyon lira yatırım yaparak, vadiyi sağlık turizmine kazandıracak.

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Alanya İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim Güngör’ün fikir babası olduğu proje çalışmalarına nisan ayında başlandı. Türkler beldesinde bulunan Kargı Çayı’nda 4,5 kilometre uzunluğunda, 200 dönümlük arazi üzerinde, Alanya Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından çalışmalar yürütülüyordu. 1 milyon 200 bin lira civarında yatırım yapıldıktan sonra Günöz Park Turizm AŞ’ye ihaleyle kiralanan Cennet Vadisi’nde yeni yatırımlar gerçekleştirilecek.

 

Cennet Vadisi’ni 8 yıllığına kiralayan Günöz Park Turizm A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Fahri Günaydın, yapılacak yeni yatırımlarla ilgili bilgi verdi. Toplamda, 1.5-2 milyon lira ek olarak yatırım yapacaklarını belirten Günaydın, çayda turistin yüzebilmesi için düzenleme yapacaklarını söyledi. İçerisinde çeşitli kokulu ve farklı görünüme sahip bitki, spor, yürüyüş ve piknik alanları ile küçük ziyaretçiler için oyun ve minyatür çizgi film kahramanlarının heykelleri bulunan vadide, çelik halat üzerinde kayma sporu da yapılacağını ifade eden Günaydın, yağmur suyu drenajı gibi altyapıyı da yapacaklarını söyledi. Günaydın, yaz aylarında vadiyi gezecek olan turistin, bölgede gezdikten sonra yüzebilmesi için çayın bir bölümünü yüzülebilir hale getireceklerini kaydetti. Arazide oluşturacakları bahçede turistin kendi elleriyle koparacağı salatalık ve domates gibi ürünleri de ekeceklerini belirten Günaydın, Cennet Vadisi’ne tarihi bir mekan süsü verilerek, herkesin beğenebileceği bir yer haline getireceklerini belirtti.

 

BATEM EKİBİ ARAŞTIRMA YAPTI

 

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM)’nden Dr. Özgül Karagüzel ile Dr. Köksal Aydinşakir, vadide incelemelerde bulundu. BATEM Görevlisi Dr. Karagüzel, projede, vadiye dikilecek 180 civarındaki tıbbi bitkinin seçiminde çalışmalar yaptı. Dr. Aydinşakir de sulama çalışmalarını yerinde inceledi. Projenin fikir babası Prof. Dr. İbrahim Güngör ile Alanya Orman İşletme Şefi Cihat Yıkıcı’nın da yerinde takip ettiği çalışmalar, gelecek yıl turizm sezonuna yetiştirilecek. Bir kısmı dikilen tıbbi aromatik Cennet Vadisi sağlık turizmine kazandırılacak.

 

TÜRKİYE’NİN İLK CENNET VADİSİ OLACAK

 

Prof. Güngör, bölgede çalışmalar bittiğinde ne kadar güzel ve önemli bir tesis olduğunun görüleceğini dile getirdi. İçinde oyun, spor, yürüyüş ve piknik alanlarının bulunacağı ‘Aromatik Cennet Vadisi’, Türkiye’nin ilk cennet vadisi olduğunu belirten Prof. Güngör, vadinin en temel özelliğinin tamamen kokulu bitkilerle donatılmış doğal bir ortam olması olduğunu söyledi. Kokulu bitkilerin yetişmesine uygun vadide, çam ağaçları ve kuş sesleri içinde bütün kokuların alınabileceğini vurgulayan Prof. Güngör, “Benzeri olmayan bu vadi, dünyaya örnek olacak. Gelecek yıl mayıs ve haziran aylarında buraya gelecek olanlar vadiye hayran kalacak.” dedi.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.