Kategoriler
Haberler

DEÜ Tüp Bebek Merkezi 10 yılda 582 bebek dünyaya getirdi

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi bünyesinde 2002’de kurulan tüp bebek merkezinin 10. yıldönümü, Tıp Fakültesi Derslikler Grubu Kurucu Öğretim Üyeleri Konferans Salonu’nda düzenlenen törenle kutlandı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Erbil Doğan, son 10 yıl içinde merkeze başvuran 2 bine yakın çiftten 253’ü tekil, 308’i ikiz ve 21’i üçüz olmak üzere 582 bebeğin dünyaya geldiğini belirtti. DEÜ Tüp Bebek Merkezi vesilesiyle dünyaya gelen çocuklarla velileri, büyük aile fotoğrafında buluşmanın heyecanını yaşadı. Merkezin yöneticileri, çalışanları ve çocuklar, birlikte 10. yıl pastası da kesti. 

Başhekim Prof. Dr. Mehmet Refik Mas ve Prof. Dr. Doğan’ın evsahipliğindeki kutlama ve halkı bilgilendirme toplantısında, merkez ve uygulamalar hakkında bilgi verildi. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İ.Hakkı Bahar, yaptığı konuşmada, “DEÜ, Türkiye’nin en güçlü üniversitelerinden birisi. 13 fakültesinden iki tanesi Tıp ve Hemşirelik. Günümüzün en güncel bilgileriyle donanmış hekimler, hemşireler, fizyoterapistler, laboratuvarcılar ve her tür alanda görev yapan sağlık çalışanlarımız, kurumumuz bünyesinde en kaliteli hizmeti veriyor. Üniversitemizin en güçlü merkezlerinden birisi de Türkiye’de birçok ilkin uygulandığı Tüp Bebek Merkezimiz. Merkezin bu düzeye gelmesinde bugüne kadar emeği geçen gerek yönetici gerek çalışan herkesi kutluyor, kendilerine teşekkür ediyorum. Çalışmalarının aynı heyecan ve başarı ile devam edeceğine inanıyorum.” dedi. 

Kurucu Müdür Prof. Dr. Bülent Gülekli ise 10 yıl önce başlayan yolculukta ilkleri gerçekleştirdiklerini ifade ederek şöyle konuştu: “Merkezimiz, 2002 yılında Prof. Dr. Namık Demir’in de büyük emekleriyle kuruldu ve açıldığı yıl, ilk doğumumuzu gerçekleştirerek bir ilke imza attık. Daha sonra ilaçsız tüp bebek yöntemini Türkiye’de ilk kez seri olarak uygulamaya başlayan merkez olduk, hâlâ da böyleyiz. Akabinde Türkiye’da ilk ve dünyada birkaç tane olan ilaçsız tüp bebek ikizlerini doğurttuk. Şu anda merkezimizden yetişmiş iki embriyoloğumuz Amerika’da çalışmaktadır ve bunu beceren Türkiye’de başka merkez yoktur. Rektör Prof. Dr. Mehmet Füzün hocamıza, çalışmalarımızda bize sağladığı altyapı konusunda sonsuz teşekkür ediyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.