Kategoriler
Haberler

Diyarbakır’da Diyabet Kursu düzenlendi

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Diyabet Hemşireliği Derneği’nin birlikte düzenlediği Diyabet Kursu sona erdi. Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Bingöl, Malatya, Siirt ve Batman’dan yaklaşık 53 kişinin katıldığı kurs sonunda katılımcılara bitirme belgesi verildi.

 

Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi Konferans Salonu’nda düzenlenen kursa, Diyabet Hemşireliği Derneği’nden Selda Çelik, Belgin Bektaş, Özgür Vatansever, Diyarbakır Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Yeter Erbil, Dicle Üniversitesi’nden Kadir Arı, Turgut Özal Tıp Merkezi’nden Tuna Tügen ve Diyarbakır Çocuk Hastanesi’nden Mülkiye Aydın katılarak bilgi ve deneyimlerini paylaştı. Kursta, diyabet tedavisi, yapılması gerekenler ve önlemlerle ilgili bilgi verildi. Kursta diyabetin önemi, belirti ve tanı kriterleri, beslenme tedavisi, egzersiz, diyabetin medikal tedavisi, evde kan şekeri ölçmenin önemi, genel sağlık önerileri, kan şekeri düşüklüğü ve yüksekliğinde yapılacaklar, uzun süre kan şekeri yüksek giderse gelişebilecek organ hasarları ve korunma konuları, katılımcılara anlatıldı.

 

Diyabetiklerde oluşabilecek ayak problemleri ve koruyucu ayak bakımı hakkında da bilgi verilerek ayak muayenesinin nasıl yapılacağı uygulamalı olarak anlatılan kurs programına Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Mardin, Bingöl, Malatya, Siirt ve Batman’dan yaklaşık 53 kişi katıldı. Kurs programına katılan katılımcılara kurs sonrası katılım belgeleri de verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.