Kategoriler
Haberler

DSÖ: Gelin depresyon konusunda daha açık konuşacağımızı taahhüt edelim

Birleşmiş Milletler (BM), depresyonun küresel bir soruna dönüştüğü konusunda uyarıda bulundu. BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, bir çoğu teşhis konamamış ve tedavi edilmemiş depresyon nedeniyle olmak üzere, her yıl yaklaşık bir milyon kişinin intihar ettiğine dikkat çekti. Depresyon ve diğer ruh sağlığı sorunları yaşayan insanlara yardım elinin uzatılması gerektiğini belirten Ban Ki-moon, tedavinin önündeki engelleri kaldırmak ve bu küresel krizin neden olduğu sorunları azaltmak için atılacak en önemli adımın, depresyon konusunda herkesin çekinmeden konuşması olacağını söyledi. 

BM Ankara Enformasyon Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada, depresyonun gelir düzeyi ve ülke sınırı tanımadığına dikkat çekilerek, “Dünya genelinde 350 milyon kişi depresyon içinde. Bu kişilerin etrafındaki aile bireyleri, iş arkadaşları ve dostları da göz ardı edilen bu küresel sağlık sorununun sonuçlarından nasiplerini alıyor.” denildi. 

Açıklamada mesajına yer verilen BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, depresyonun insanların günlük yaşamlarını sürdürmelerinin önüne bir engel olarak çıktığını, aile içinde sorunların yaşanmasına yol açtığını, öğrencilerin okuldan uzaklaşmasına, insanların işlerini kaybetmelerine neden olduğunu belirtti. Ban Ki-moon, bazı ileri vakalarda depresyon nedeniyle insanların kendi canlarına kıydıklarının bile görüldüğünü ifade ederek, “Bir çoğu teşhis konamamış ve tedavi edilmemiş depresyon nedeniyle olmak üzere, her yıl yaklaşık bir milyon kişi intihar ediyor.” dedi. 

İnsanların birçok nedenle depresyona girebildiğini ifade eden Ban Ki-moon, depresyonun ana tetikleyici unsurları olarak kalıtım, biyolojik, psikolojik ve sosyal çevreyi gösterdi. Stres, istismar, üzüntü, çatışma ve işsizlik gibi durumların da depresyona yol açabildiğini belirtten Ban Ki-moon, depresyondan kadınların erkeklere oranla daha fazla etkilendiğini ifade etti. Depresyon tedavisi için hem etkili hem de düşük maliyetli bir çok yöntem bulunduğunu belirten Ban, bu imkanlara başta az gelişmiş ülkelerin vatandaşlarıyla, gelişmiş ülkelerin en mağdur kesimlerinin ulaşamadığını hatırlattı. Ban Ki-moon, bu durumun baş nedeni olarak ise depresyon tedavisi görmek isteyen kişilerin toplum tarafından damgalanacakları korkusuna kapılmalarını ve gerekli sağlık hizmetlerini verecek eğitimli personelin bulunamamasını gösterdi. “Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü ülkelerin Ruh Sağlığı Eylem Programlarını destekliyor.” dedi. 

“Depresyon sağlık uzmanlarının tek başlarına çözeceği bir sağlık sorunu değildir” diyen Ban Ki-moon,, herkesin geçmişte kendilerinin de depresyonu atlatmış olabileceklerini hatırlayarak, depresyon ve diğer ruh sağlığı sorunları yaşayan insanlara yardım elinin uzatılması gerektiğini belirtti. Tedavinin önündeki engelleri kaldırmak ve bu küresel krizin neden olduğu sorunları azaltmak için atılacak en önemli adımın, depresyon konusunda herkesin çekinmeden konuşması olacağını belirten BM Genel Sekreteri, “Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde gelin depresyon konusunda daha açık konuşacağımızı taahhüt edelim.” çağrısında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.