Kategoriler
Haberler

Fatih Üniversitesi, Hemşirelikte Yenilikler Kongresi’ne ev sahipliği yaptı

Fatih Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu tarafından düzenlenen ‘1. Ulusal Hemşirelikte Yenilikler Kongresi’, Fatih Üniversitesi’nin Gimat Kampüsü’nde gerçekleştirildi. 

Ankara’da düzenlenen kongreye İstanbul Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Katip Üyesi Prof. Dr. Sevim Savaşer, Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ramazan Yiğitoğlu, Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker, Avrupa Hemşireler Derneği Başkanı Prof. Dr. Kery Cheever, yurt içinden ve yurt dışından 300’ün üzerinde akademisyen, hemşire ve hemşirelik öğrencileri katıldı. Kongrede ‘Yeniliği İste, Yeniliği İzle, Yeniliği Paylaş’ sloganı ile dünyadaki ve Türkiye’deki hemşirelik uygulama ve yaklaşımları değerlendirilerek, tarihten aldığı güç ile geleceğe uzanmak isteyen hemşirelik mesleğinde yenilikler paylaşıldı. 

Kongrede konuşan İstanbul Milletvekili ve TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Katip Üyesi Prof. Dr. Sevim Savaşer, “Yeni yeni ortaya çıkan hastalıklara rağmen insanların yaşam kalitesi beklentisinde artışlar var. Hemşirelerin görev aldığı her alanda yenilikler açık olması gerekmektedir. Bu kongrenin ana temasında ‘Yeniliği İste, Yeniliği İzle, Yeniliği Paylaş’ var. Kongrenin buna hizmet etmesi dileğiyle tüm katılımcılara saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi. 

“İNSAN ONURUNU KORUYAN KUTSAL MESLEK” 

Fatih Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Ramazan Yiğitoğlu ise kongrede Amerika, Almanya, Hollanda, İngiltere, Kazakistan, Kırgızistan gibi ülkelerden çok sayıda katılımcı olduğunu belirtti. Yiğitoğlu, şunları söyledi: “Katılımcıların yüzde 30’u akademisyen, yüzde 55’i hemşire ve yüzde 15’i de hemşirelik öğrencileri. Bu kadar zengin katılımdan dolayı kongrenin çok iyi geçeceğini umuyorum.” 

Hemşireliğin kutsal bir meslek ve yeniliklere açık bir meslek olduğunu, bu nedenle de yenilikleri takip etmenin çok önemli olduğunu söyleyen Yiğitoğlu, “İnsan kaynağındaki en kutsal varlıktır. Duyguları, sevinen, üzülen bir varlık olan insanın en önemli özelliği ise aciz olmasıdır. İnsan çok şeye gücü yettiğini sanar ama birçok şeye gücü yetmez. Bunu da daha çok hasta olduğu zaman anlar. İnsanın en önemli özelliklerinden bir tanesi de şefkate çok muhtaçtır. Şefkat kahramanı dediğimiz anneler, bayanlar da bu yüzden hemşirelik mesleğini seçmektedirler. Şefkate ihtiyaç olan insana en çok ihtiyaç duyduğu hastalık anında hemşireler hizmet etmektedir. Bu yüzden yenilik, kalite ve hizmet çok önemlidir. Bunun da bizim ülkemizde çok iyi olduğuna inanıyorum. Bilgi, sevgi ve güler yüzlü hizmet de hemşirelerin vazgeçilmez unsurlarıdır. Bu kutsal mesleği seçtiğiniz için hepinizi kutluyorum.” şeklinde konuştu. 

Türkiye’de hemşirelik alanında eğitim veren fakültelerden alanında uzman akademisyenlerin katıldığı kongrenin açılış konferansını ise Türk Hemşireler Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Saadet Ülker, Avrupa Hemşireler Derneği Başkanı Prof. Dr. Kery Cheever verdi. Kongrede ayrıca kanıta dayalı mesleki uygulama alanlarından, hemşirelerin bağımsız rol alanlarına, güncel tartışma konularından sosyal ve teknik becerilere kadar zengin bir içerikli 87 bildiri sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.