Kategoriler
Haberler

İşte Nobel Tıp Ödülleri…

Nobel tıp ödülü kök hücre çalışmasına

Nobel Tıp Ödülü’nün bu yılki sahipleri Japon bilim adamı Shinya Yamanaka ile İngiliz bilim adamı John Gurdon oldu.

 

İsveç’in başkenti Stockholm’de toplanan Nobel komitesi yaptığı açıklamada, ödülün “olgun hücrelerin, kök hücreye dönüştürülebileceğine yönelik keşifleri” nedeniyle Yamanaka ve Gurdon’a verildiğini bildirdi. Komite, bu çalışmanın “hücrelerin ve organizmaların nasıl geliştiğine yönelik anlayışı tamamen değiştirdiğini” vurguladı.

 

İki bilim adamı, olgun hücreleri nükleer programlama sayesinde asil hallerine dönüştürmenin yolunu buldu. IPS denen bu yöntemle elde edilen kök hücreler, vücudun herhangi bir yerinde farklı bir organizma olarak gelişebiliyor. Nobel komitesi, “John Gurdon’un araştırması olgun hücrelerin artık geri dönülmeyecek bir süreçte oldukları dogmasına meydan okudu. Yamanaka da olgun hücrelerin, kök hücreye dönüştürebileceğini keşfetti.” dedi.

 

İsveç radyosuna konuşan Gurdon, 40 yıl önceki bir araştırmasının ödül almasından dolayı çok şaşırdığını belirtti. Gurdon, “Bu kadar uzun süre geçmesine rağmen çalışmamı ödüllendirmelerine minnetarım. Çok iyi işler yapan Yamanaka ile de bu ödülü paylaşmaktan ayrıca mutluyum.” diye konuştu. İki bilim adamı, 1,2 milyon dolarlık ödülün de sahibi oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.