Kategoriler
Haberler

Mobil sağlık aracıyla köylerdeki 15 bin öğrencinin diş taraması yapılacak

Denizli İl Özel İdaresi tarafından alınan mobil diş sağlığı tarama otobüsüyle 360 köy ilkokulunda 15 bine yakın öğrenciye her yıl diş taramasıyla diş bakım ve temizliği yapılacak. İl Sağlık Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile 2008-2009 eğitim öğretim yılında başlayan Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller Denizli Ağız Diş Sağlığını Geliştirme ve Diş Çürüklerini Önleme Projesi’ne projeye destek vermek için alınan mobil diş aracı, İl Sağlık Müdürlüğü’ne teslim edildi.

 

Bu amaçla Emsan Doğan Demircioğlu İlkokulu’nda düzenlenen törene Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Belediye Başkanı Osman Zolan, daire müdürleri ve diğer yetkililer katıldı. Vali Demir, törende yaptığı konuşmada insan sağlığının bütün işlerden daha önde geldiğini ifade etti. Sağlıklı insanların yetişebilmesi için hayatın her aşamasında kontroldan geçilmesi gerektiğini belirten Demir, “Hastanelerde insanların muayene olmaya gelmesini beklemektense onların ayağına giderek hizmet vermek daha önemli. İnsanların en önemli sorunlarından birisi diş hastalıkları. Bu sorunun ortadan kaldırılması için küçük yaşlardan itibaren düzenli kontrollar şart, çünkü dişte başlayan bir çürük, başka hastalıkları da beraberinde getiriyor. Dünyanın bütün güçleri, insanların sağlık sorunlarını en aza indirgeyebilmek için uğraşıyor. Şüphesiz sağlıklı olmak da ağız sağlığından başlıyor.” dedi.

 

İl Özel İdaresi tarafından 324 bin liraya alınan ve tadilatla diş tarama aracı haline dönüştürülen otobüsün içinde, iki hekimin çalışabileceği iki diş ünitesi bulunuyor. Araçla 360 köy ilkokulundaki 15 bine yakın öğrenciye, her yıl diş taramasıyla diş bakım ve temizliği yapılması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.