Kategoriler
Haberler

Sağlık Bakanlığı: ’25 dakika ambulans bekledi’ haberleri gerçek dışı

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü çerçevesinde Ankara’da ‘yürü Angaralım yürü’ sloganıyla obezite ile mücadele için yürüdü. Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Ankara’da da çeşitli etkinlikler düzenlendiğini kaydeden Akdağ, şişmanlığa karşı, hastalıklara karşı yürüdüklerini ifade etti.

 

Dünya Yürüyüş Günü kapsamında Altınpark’ta ‘Yürü Angaralım Yürü’ sloganı ile gerçekleştirilen programa Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dünya Sağlık Örgütü Türkiye Temsilcisi Dr. Maria Cristina ile çok sayıda vatandaş katıldı. Bakan Akdağ ile Başkan Gökçek, program alanına spor kıyafetleri ile geldi. Büyükşehir Belediyesi 30 bin pedometre (adımsayar), Sağlık Bakanlığı ise yağmurluk ve şapka dağıttı. Yürüyüşe geçmeden vatandaşlara seslenen Akdağ, “Hep birlikte yaşam biçimimizi değiştirmek, bazı alışkanlıklarımızdan vazgeçmek daha çok hareket etmek ve yürümek üzere bugün Ankara Altınpark’ta, sizlerle yürüyeceğiz. 3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’nde bütün Türkiye’de olduğu gibi Ankara’da da çeşitli etkinlikler düzenleniyor. Şişmanlığa karşı, hastalıklara karşı yürüyeceğiz.” dedi.

 

Akdağ, konuşmasına şöyle devam etti: “Ben sizin huzurunuzda değerli belediye başkanımız, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Melih Gökçek beye teşekkür ediyorum. Bir belediye başkanı olarak, obeziteye karşı mücadelemizde başından beri çok büyük katkı verdi. Bugün yapacağımız yürüyüş, belediyenin ön ayak olduğu, bizimle birlikte aktiviteye katıldığı yürüyüş, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin bütün diğer belediyelere örnek olacağı bir etkinliktir. Kuşkusuz Sağlık Bakanlığı olarak lokomotif konumundayız ama obeziteye karşı kazanmak için bütün belediyelere önemli görevler düşüyor.”

 

GÖKÇEK: PARKLARDA EĞİTMENLER EŞLİĞİNDE YÜRÜYÜŞ YAPILACAK

 

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise Ankara Büyükşehir Belediyesi olarak bir yeniliğe imza atacaklarını dile getirerek, “Bütün parklarımızda ve rekreasyon alanlarımızda, görevlendireceğimiz beden öğretmenleri eşliğinde yürüyüşler yapılacak. Bu yürüyüşlere katılan vatandaşlarımıza devamlı olarak pedometre yani adımsayar hediye edeceğiz. Bu sayede bir gün içinde kaç adım attığınızı rahatlıkla bilecek ve ona göre hareket edeceksiniz.” diye konuştu.

 

Dünyada obeziteye karşı özellikle mücadele edebilmek için bu yürüyüşlerin son derece önemli olduğunu kaydeden Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin Başkentlilerin rahatlıkla ‘yürüyüş’ yapabilmesi için birçok imkan sağladıklarını ifade etti. Belediye Başkanlığı döneminde 114 km uzunluğunda 54 adet koşu yolu yapıldığı söyledi.

 

Gökçek, Dünya Yürüyüş Günü’nde güzel bir başlangıç yaptıklarına dikkat çekerek, “Böyle bir başlangıçtan sonra bütün Ankaralıları her gün, her sabah yürüyüşe davet ediyorum.” dedi.

 

Konuşmaların ardından Bakan Akdağ’ın kürsüden yaptığı “Yürü Angaralım Yürü” çağrısı ile Altınpark içindeki 1800 metrelik parkurda yürüyüşe geçildi. Bakan Akdağ ile Başkan Gökçek, Büyükşehir Belediyesi’nin dağıttığı pedometrelerden takarak yürüyüşe başladı. Yürüyüş boyunca yol kenarlarında belli aralıklarla kurulan stantlarda su ve elma ikramı yapıldı. Bir stanttan elma alan Akdağ, elmanın sağlık için önemine dikkat çekerek, sporun yanında elma yenmesini tavsiye etti.

 

Yürüyüşünü zaman geçtikçe hızlandıran Bakan Akdağ, performansıyla basını terletti. Akdağ, kendisine yetişemeyen gazetecilere ‘spor yapın’ diye seslendi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.