Kategoriler
Haberler

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü: Salgının kontaminasyondan kaynaklandığı düşünülüyor

Samsun’un Terme ilçesinde geçtiğimiz hafta yaşanan ve yaklaşık 4 bin kişinin ishal ve yüksek ateş şikayeti ile sağlık kuruluşlarına ettiği salgının sebebi kesin olarak bulunamadı. Samsun İl Halk Sağlığı Müdürlüğü, salgının şehir şebekesi suyuna nedeni ve kesin yeri tespit edilemeyen kontaminasyondan (bulaşma) kaynaklandığının düşünüldüğünü açıkladı.

 

Terme ilçe merkezinde 24 Eylül’de başlayan ve 2 Ekim’e kadar yaklaşık 4 bin kişi ateş, ishal, bulantı-kusma şikayetiyle sağlık kuruluşlarına başvurdu. Bir haftadır salgının sebebini araştıran İl Sağlık Müdürlüğü, salgınla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “Terme ilçemizde 24 Eylül’de ishal salgını meydana gelmiştir. 24 Eylül Pazartesi günü ateş, ishal, bulantı-kusma şikayetiyle başvuruların olması ve bu başvuruların 25 Eylül’den itibaren artmaya başlaması ile salgın fark edilmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü ile İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ekipleri derhal olaya müdahale etmişler ve 26 Eylül 2012 tarihinde Ankara Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’ndan 3 kişilik uzman ekip gelmiş ve çalışmalara katılmıştır. 27 Eylül 2012 tarihinden itibaren sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayıları tedrici olarak azalmaya başlamıştır. 2 Ekim 2012 tarihi saat 09.00 itibariyle Terme’de sağlık kuruluşlarına 8 gün içinde toplam 3 bin 500 civarında hasta müracaat etmiş, mükerrer müracaatlarla birlikte bu sayı 4 bin civarında olmuştur. Şu anda Terme Devlet Hastanesi’nde 2 hasta yatmaktadır. Hastaların genel durumları iyidir. Durumu ağır hasta yoktur.” denildi.

 

İshal salgınının şehir şebekesi suyuna bir bulaşmanın yol açtığının düşünüldüğü belirtilen açıklamada, “Alınan su numunelerinin sonuçlarının değerlendirilmesi neticesinde Terme şehir şebekesi içme ve kullanma suyuna nedeni ve yeri kesin olarak tespit edilemeyen bir kontaminasyon (bulaşma) olduğu düşünülmektedir. O nedenle, Terme şehir şebekesi içme ve kullanma suyunun klorlanmasına daha bir önem verilmiş ve mevcut otomatik klorlama cihazına ilave olarak iki adet otomatik klorlama cihazı Terme Belediyesi tarafından temin edilmiş, klorlama cihazının yedekleri kullanıma hazır hale getirilmiştir. Bunun yanında araştırma ekibi, Terme Belediyesi ve Terme Devlet Hastanesi tarafından diğer çalışmalar yapılıp her türlü gerekli önlemler alınmıştır. Çalışmalar sırasında ve alınan önlemler konusunda Terme Kaymakamlığı, İlçe Sağlık Müdürlüğü, Terme Devlet Hastanesi Başhekimliği ve Terme Belediyesi ilgililerince araştırma ekibine her türlü destek verilmiştir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.