Kategoriler
Haberler

Suudi Arabistan, sağlığa 24 milyar dolar harcayacak

Körfez ülkeleri arasında sağlık sektörüne en çok harcamayı geçen yıl 24.2 milyar dolar ile Suudi Arabistan’ın gerçekleştirdiği bildirildi.

Frost & Sullivan şirketi tarafından yayınlanan raporda demografik ve ekonomik sebeplerden dolayı bölgede sağlık sektörüne yapılan harcama ve yatırımların artmasının beklendiği kaydedildi. Körfez’deki sağlık harcamaları 2007-2011 yılları arasında yüzde 12 birleşik büyüme oranı gösterdi.

Altı Körfez ülkesi arasında gayri safi milli hasıla oranına göre yüzde 5 ile en çok harcamayı Bahreyn gerçekleştirdi. En alt sırada yüzde 2 ile Katar yer aldı. En çok harcamayı yapmasına rağmen Suudi Arabistan’ın 2000-2010 yılları arasındaki sağlık harcamaları gayri safi milli hasılasının yüzde 1.2’sine denk geldi.

Bunun yanısıra artan alım gücü, hareketsiz yaşam, sağlıksız yeme alışkanlıkları dolayısıyla Körfez ülkelerinin diyabet, kalp hastalıkları ve obezite gibi hastalıklarda dünyada ilk sırada geldiği vurgulandı. Kronik hastalıkların sağlık alanında yapılan harcamaları da yükselttiği ifade ediliyor.

Uzmanlar, sektördeki harcamalara ve yatırımlara rağmen Körfez’de ciddi manada tıp personeli sıkıntısı yaşandığını dikkat çekiyor. Körfez hükümetleri komşu ülkelerden personel alımına gitmesine rağmen uzun yıllardan beri aynı problem yaşanıyor. Fakat son yıllarda özel firmaların Körfez sağlık sektöründeki payının artması neticesinde personel sıkıntısının az da olsa hafiflemesi bekleniyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.