Kategoriler
Haberler

Uçak ambulansın motorları yaralı astsubay için çalıştı

Sağlık Bakanlığı, geçen ay hizmete giren Türkiye’nin üçüncü uçak ambulans ise Hatay’ın Güzelce Karakolu’na yapılan saldırıda yaralanan Astsubay Ahmet Mengili’yi, tedavi olmak üzere Ankara’ya getirdi. Mengili’yi, Başkent’e getiren uçak ambulans, aynı anda dört hastayı yoğun bakım hizmeti alacak şekilde taşıyabilme özelliğine sahip. Bakanlık, Kasım ayı içinde iki ambulans uçağı daha hava ambulans filosuna katmaya hazırlanıyor.

Sağlık Bakanlığı hava ambulans filosunu, güçlendirmeye devam ediyor. Hava ambulansları hiçbir bedel ödemeden, acil durumlarda vatandaşların hizmetine sunuluyor. Bakanlığın geçen ay hizmete soktuğu üçüncü uçak ambulans, bugün de motorlarını Hatay’ın Kırıkhan İlçesindeki Güzelce Karakolu’na yapılan saldırıda yaralanan Astsubay Ahmet Mengili için çalıştırdı. Mengili, eşi ve kardeşi ile birlikte bugün öğleden sonra Esenboğa Havaalanı’na iniş yapan uçak ambulans ile Ankara’ya getirildi. Burada, kara ambulansına sevk edilen Mengili, tedavi olmak üzere GATA’ya götürüldü. Bacağından yaralanan Mengili’nin sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.

Öte yandan Mengili’yi, Ankara’ya getiren ambulans uçak Bakanlık tarafından geçen ay hizmete sokuldu. Ambulans uçak, aynı anda 4 yaralıyı yoğun bakım hizmeti alacak şekilde taşıyabiliyor. Uçakta bir hekim ile 3 sağlık personeli de bulunuyor. Dört sedyeli uçakta 6 adet de koltuk mevcut. Sedyelerin yerine koltukların da yerleştirilebildiği uçak ambulans, koltuk kapasitesi de artırılarak doğal afet gibi acil durumlarda sağlık personelini taşımak için de kullanılabiliyor.

Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdür Ali Coşkun, Kasım ayında hava ambulans filosuna katılması planlanan iki ambulans uçakla daha, toplam ambulans uçak sayısının 5’e ulaşacağını söyledi. Coşkun, hava ambulanslarını nakiller için organ taşımada da kullanıldıklarını hatırlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.