Kategoriler
Haberler

Yeryüzü Doktorları, Suriye halkının yaralarını sarıyor

Dünyanın birçok mahrumiyet bölgesine sağlık yardımları gönderen Yeryüzü Doktorları, Suriye’ye de bir TIR dolusu bin 100 kolilik kan durdurucu pansuman kiti ulaştırdı.

 

Nijerya’dan Kenya’ya Somali’den Kongo’ya kadar pek çok mahrumiyet bölgesine sağlık yardımları ulaştıran Yeryüzü Doktorları, Suriye’ye yardıma devam ediyor. Daha önce Suriye’ye üç TIR dolusu ilaç ve cerrahi malzeme sevkiyatı yapan Yeryüzü Doktorları, şimdi de bir TIR dolusu bin 100 kolilik kan durdurucu pansuman kitini çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelere ulaştırdı.

 

Yeryüzü Doktorları Derneği İkinci Başkanı Dr. Kerem Kınık, “Suriye’de yoğun çatışma bölgelerine tüm zorluklara karşın yardım malzemesini ulaştırdık. Türkiye’de bulunan Suriyeli mülteci kamplarına da Yeryüzü Doktorları’nın tıbbi malzeme ve sağlık desteği sürüyor. Türkiye halkı olarak yanı başımızdaki ateşe duyarsız kalamayız, Suriye halkının yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Savunmasız sivillerin acımasızca hedef haline geldiğinin altını çizen Dr. Kerem Kınık, Suriye’de ölü ve yaralı sayısını her geçen gün arttığını belirtti. Suriye’de kamu hizmetlerinin de verilemediğini ifade eden Kınık, “Suriye’de hastaneler kapalı. Sürekli bakıma muhtaç kronik hastalar tıbbi bakım alamıyor. Yaralıların tedavileri derme çatma sahra kliniklerinde yapılmaya çalışılıyor.” dedi.

 

Kınık, kış döneminin yaklaşmasıyla şartların ağırlaşacağı Suriye’deki çatışma bölgelerine ve mülteci kamplarına acil gıda ve tıbbi malzeme ihtiyacının giderek artacağını dile getirdi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.