Kategoriler
Haberler

Yürüyüşün adı: ‘Ellaham Hiç Yörümüyon, Yörüyelim Heri’

Çorum’da ‘3 Ekim Dünya Yürüyüş Günü’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen yürüyüş, ‘Elleham Hiç Yörümüyon, Yörüyelim Heri’ şeklinde yöresel şiveyle duyuruldu. Yöresel şive kullanılmasının amacının yürüyüşe ilgiyi artırmak olduğu belirtildi.

 

İl Sağlık Müdürlüğü ile Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından organize edilen İl Sağlık Müdürlüğü önünden başladı. Yürüyüşe, Çorum Vali Yardımcısı Sait Topoğlu, İl Sağlık Müdürü Dr. Turgay Happani, Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Tuncer Kılıç vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

 

Öğrencilerin taşıdığı pankartlarda, “Ellaham Hiç Yörümüyon, Yörüyelim Heri’, ‘Sağlıklı Yaşam İçin Yürüyün’ sloganları yer aldı. Cumhuriyet Parkına kadar süren yürüyüşün ardından konuşan Halk Sağlığı Müdürü Tuncer Kılıç, sağlıklı yaşamın ilk aşamalarından biri olarak yürümeyi tavsiye etti.

 

Programı düzenlemelerinin amacının yürümenin sağlığa katkısına dikkat çekmek olduğunu belirten Kılıç, ”Bilimsel veriler, haftada 5 gün en az 30 dakikalık yürüyüş ve egzersizle çok ciddi hastalıkların çıkma ihtimalini azalttığını ortaya koymaktadır.” dedi.

 

Haftada 5 gün en az 30 dakika yürünmesi gerektiğini kaydeden Kılıç, bu yolla da obezitenin önüne geçileceğini kaydetti. Kılıç, yürüyüşle ilgili yöresel şiveli sloganları ise daha fazla dikkat çekmek için seçtiklerini sözlerine ekledi.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.