Pirformans sistemine tepkiler büyüyor

maaş para

Bizler bulunduğumuz hastanede puan toplama özürlüsü bir grup hekimleriz. Branşımızla ilgili ne kadar etik çalışırsak çalışalım ortalama hekim puanının yakınına dahi ulaşamıyoruz ( fizik tedavi uzmanı baktığı hastalarının üçte ikisine yürüme analizi, psikiyatri uzmanı üç hastanın birine saatlik  psikoterapi, iki hastanın birine aile görüşmesi girerse, ürolog her yaptığı ameliyata ilave üretral darlığı açılması, çocuklara sünnetten bir gün önce fimozis açılması kodlarsa vs örnekler daha da  sayfalarca çoğaltılabilir).

İntaniye, laboratuar branşları vs yeni ek ödeme yönetmeliği  ile ortalama hekim puanından ek ödeme garantısı ile huzur içinde çalısmalarına rağmen bizler onca emeğimize rağmen çok cüzi ek ödeme almaktayız.

Bakanlık yeni yönetmelik ile ortalamanın yüzde 80 i ( tümü bile değil) alma için bir takım şartlar ile (mevsimsel hasta azlığı, hastanenin durumu, aynı branştaki hekimlerin durumu vs.) başhekim ve genel sekreter onayına bıraktı.

Bu maddeden çoğu bölgede ( Muğla, Antalya vs) ki çoğu hekim faydalanamamakta, dahası başhekimler genelgede olmamasına rağmen  kendilerini acil de ev de bakım hizmetlerinde vs çalışacak hekimlere ancak yüzde seksenden  ek ödeme verebileceklerini belirtmektedirler.

Çoğu hastanede hekimler arası ilişkiler bozulmuş hakkaniyet kaybolmuştur. Bizlerde çalışan her hekimin koşulsuz  en az ortalama hekim puanından alması gerektiğini düşünüyoruz.

Uz.Dr.İ.B.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.