Yüz binlerce sağlık çalışanı ve hekimi ilgilendiren gelişme

aydın tabip (1)
Aydın Tabip Odası
Asistan Hekim Komisyonu

Aydın Tabip Odası Asistan Hekim Kolu’nun, döner sermaye ve ek ödemelerle ilgili kesintilerin iadesi hakkındaki açıklaması:

Durum böyle olunca bazı gazetelerde ve paylaşım sitelerinde örnek dilekçeler doğal olarak sunuldu. 30.04.13 tarihinde ilk dilekçelerden birisini Aydın Tabip Odası Asistan Hekim Kolu Üniversite hastanesi Başhekimliğine verdi. Ancak başhekimlik makamı diğer birçok başhekimlik makamları gibi dilekçelere cevap vermedi. Hukuk bürosunun da araştırmasıyla birlikte kesintilerin maliyeye aktarılması nedeniyle geri iadeyi verecek kurumunda doğal olarak maliye olması gerektiği sonucuna ulaştı. Burada izleyeceğimiz yönteminde şekli doğal olarak değişmiş oldu.  Kesintiyi yapan kurum hastane yönetimi  olduğuna göre kesintiler içinde doğal olarak makbuz kesmesi gerekiyor ve bu makbuzları muhafaza etmesi gerekiyor.Bu makbuzları aldığımızda ise dilekçelerimiz ile bulunduğumuz şehrin maliyesine geri iade için dilekçelerle başvurup kesintilerimizi tahsil etme imkanımız doğuyor. 

            Örnek olarak   ‘……….. İli vergi dairesine. …….kurumunda ………..olarak çalışmaktayım.2012 Haziran-2013 nisan ayları içerisinde ek ödemelerden kesilen vergi diliminden doğan hak iadesi için yıllık mahsuplaşmaya göre kurumum tarafından adıma kesilen paranın iadesini istiyorum.Makbuzlar ektedir.Sağlık bakanlığının  konu ile ilgili iadesi için yıllık mahsuplaşma ek-2 olarak dilekçemdedir. Gereğini arz ediyorum.  Saygılarımla…  ‘  Şeklinde bir dilekçe ile vergi dairesine başvurulacaktır. Eğer ki makbuzları kurum yine vermez ise kurum yasal olarak zan altındadır. 

İlgili linkler:

http://Kaynak: Medimagazin/ana-sayfa/guncel/tr-donerden-alinan-vergiler-personele-iade-edilecek-1-11-51186.html

http://www.medihaber.net/2013/04/30/donerlerden-alinan-vergilerin-geri-alinabilmesi-icin-kuruma-verilecek-ornek-dilekce/

http://www.memurhaber.com/100-bin-saglik-calisanina-vergi-iadesi-h16198.html

Metni hazırlayan Dr.Güneri Kuruöz Bey’e teşekkür ediyoruz.

2 comments

  1. Hatane yönetimi makbuzları vermeyi reddediyor,maliyeden yazı getireceksiniz diyor,dolayıyla parayı alamadım

  2. üniversite hastaneleri dahil değil sanırım?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.