Zor durumdalar

zor

Kriz Kapıda

Asistan Hekimler: Sesimizi kimse duymuyor lütfen yardım edin!

Yeni açılan tıp fakülteleri ile ortak kullanım sözleşmesi imzalayan Türkiye’nin en büyük eğitim ve araştırma hastaneleri, Eylül TUS’una asistan hekim kadrosu açmadan giriyor. Eğitim krizi kapıda.

Otuz üç saate varan kesintisiz çalışma süreleri, yoğun akademik baskı ve artan iş yüküyle asistan hekimler sağlık sisteminin en zayıf halkası olmaya devam ediyor. Sağlık sektörünün en genç hekimlerinden oluşturduğu toplamda görülen aşırı yorgunluk ve mobbing, kimi zaman intiharlara kimi zamanda sonu ciddi yaralanmalarla biten, sağlıkta şiddet olaylarına sebep oluyor. Belli bir düzen içerisinde eğitim almaları gereken asistan hekimleri ise önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında, yeni bir kriz bekliyor.

Kadro açılmadı

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi şehirlerdeki büyük “afiliye” hastanelerde asistanlık yapan hekimlere, Eylül 2013 Tıpta Uzmanlık Sınavı’nda yeni kadro açılmadı. Mevcut kadro içerisindeki asistan hekimler birer birer uzman olurken, yeni asistanların gelmeyişi Kasım ayına doğru ciddi bir iş yükü krizine sebep olacak. Artan hasta ve nöbet sayıları asistan hekimlerin sağlığını tehdit edecek.

Hangi hastanelerdeki asistanlar risk altında?

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi asistan hekim krizinde listenin en dikkat çeken kurumları.


asistan kadro sıfır

Sorumlu Kim?

Afiliye sisteme geçiş sonrasındaki planlama düzensizlikleri, yetki kimde karmaşası ve asistan temsilcilerinin konunun takipçisi olmaması gibi etmenler; ilgili durumun sebepleri arasında gösterilse de, esas sorumlunun gerekli tedbirleri alma noktasında geç kalan idareciler olduğu asistan hekimler tarafından özellikle belirtiliyor. Konunun bir diğer muhatabı Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise kadro talebi ile ilgili hastane yönetimlerinin yeterli takibi yapmadığını dile getirirken; hastane idarecilerinin konunun takipçisi olmalarını gerektiğini vurgulayarak, diğer hastanelere çok sayıda asistan kadrosu açıldığının altını çiziyor. 

Ne Olacak?

Süreç her zaman olduğu gibi artan iş yükü, stres , hasta ve ameliyat sayısı sebebiyle; genç hekimleri etkileyecek. Önümüzdeki dönemde artması muhtemel genç hekim depresyonu olası intiharları da körükleyebileceğinden yetkililerin gerekli önlemleri ivedi bir şekilde önlem alması ve idarecilerin yetkin ve planlama kabiliyetine sahip kişilerden seçilmesi en önemli noktayı oluşturuyor. Artan asistan istifalarının da mevcut durumu daha kötü hale getireceği, gelen bilgiler arasında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.