Sağlıkta kriz var

Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU
Uz.Dr.M.Özgür NİFLİOĞLU

Amerika Birleşik Devletleri, belki de önümüzdeki yüzyılın gidişatını belirleyecek türden bir tartışma içine girmiş durumda. Cumhuriyetçiler ve Demokratlar “Obamacare” diye adlandırılan sağlık sigorta sistemi sebebiyle ciddi tartışma halindeler. Bütçeyi onaylamaları karşılığında sağlık sigorta sisteminin bir yıl ertelenmesini şart koşan Cumhuriyetçiler bu talepleri kabul görmeyince Hükümet krizi çıktı. “Government Shutdown” olarak da adlandırılan bu süreç tüm federal hizmetlerin askıya alınmasına sebep oldu.

Başkan Obama ise Sağlık reformundaki düzenlemelerin, hükümet kapansa da kapanmasa da bugün devreye gireceğini söylerek “İşinizi yapmak için fidye peşinde olamazsınız” ifadesini kullandı.

Obama attığı tweette de “Hakikaten yaptılar. Meclis’teki bir grup Cumhuriyetçi, gerçek bir bütçeyi geçirmek yerine, Obamacare nedeniyle hükümeti kapanmaya zorladı.” diye açıklamada bulundu. Obama sağlık reformunda geri dönüş olmayacağını ifade ederken, kriz henüz aşılmış değil.

Özellikle bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin, gelecekteki sağlık harcamalarının artacağını ve sağlık sisteminin özelleşme yönünde değişeceğini öngörürsek; “Obamacare’ın” ne olduğunu anlamanın ne kadar önemli olduğu gerçeğini kavrayabiliriz.

Peki nedir bu Obamacare?

Obamacare:

Dünya nüfusunun günden güne yaşlanması ve sağlık harcamalarının artması, tüm dünyadaki ülkelerin ekonomilerini tehdit eder hale gelmiş durumda.

Bu durumun en çarpıcı ve en ilginç örneği ise kuşkusuz Amerika Birleşik Devletleri:

Sağlığa yılda 2,6 trilyon dolar harcayıp, nüfusunun “bize göre” ciddi bir kısmının sağlık güvencesinden yoksun olması ise oldukça ilginç bir durum!

Amerikalılara göre ise bunun en ciddi sebebi “paraya dayalı” sağlık sigorta sistemi. Ortalama bir Amerikan ailesi, sağlık sigortasına yılda 20 bin dolar harcıyor. Tabi bu kadar parayı bulabilirse!

Bu kadar çok para harcamalarına rağmen, sistemin “paraya” ve “çalışmaya” dayalı olması Amerikan vatandaşlarını gördüğüm kadarıyla çok endişelendiriyor. Çünkü işsiz kalmak demek, sağlık sisteminin dışında kalmak demek anlamına geliyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunduğum süre boyunca pek çok Amerikalı ile Amerikan sağlık sistemini, Obama’yı, Obamacare konularını tartıştım.

Obama gariban babası!

Öncelikle şunu belirtmek isterim; Barack Obama tam bir gariban babası! Özellikle Afriko – Amerikanlar ve göçmenler Obama’yı çok seviyor. Çünkü onlara göre, Obama onlardan biri ve onların hislerinin temsilcisi.

Afriko – Amerikanlar, ABD’nin gelir seviyesi en düşük grubunu oluşturuyor ve işsiz kalma ihtimalleri diğer göçmen gruplarına göre daha yüksek.  Bu garantisizlik onları Obamacare’in doğal destekçileri haline getirmiş durumda.

Peki nedir bu Obamacare ve bu sağlık reformunun amacı nedir?

Partiler üstü Kongre Bütçe Dairesinin önceki gün açıkladığı rapora göre mevcut reform paketi ABD bütçesindeki açığı önümüzdeki 10 yılda 143 milyar dolar azaltacak. Sonraki 10 yılda ise bütçe açığını yaklaşık 1 trilyon dolar kapatacak.  Reformun, Amerikan federal bütçesine yükleyeceği 900 milyar dolardan fazla maliyetin büyük bölümü yıllık geliri 80 bin dolara kadar olanlara sağlık sigortası yaptırmaları için yapılacak sübvansiyonlara gidecek.

Obamacare temelde kimleri hedefliyor?

Obamacare temelde çocuklara, hastalara, sağlık sigortası olmayanlara ve işini kaybedenlere yönelik önlemleri içeriyor.

Çocuklar 26 yaşına kadar anne babalarının sigortalarına dahil olması,

Kanser olunca sağlık sistemi dışına atılmamak,

Sağlık sigortası olmayan 40 milyon! kişinin sağlık sigortası kapsamına alınması sayılabilecek önemli gelişmelerden.

Uz.Dr.Özgür NİFLİOĞLU

asistanhekim.org Kurucusu ve Editörü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.