Emekli maaşları dramatik hal aldı

On yıl eğitim gören doktorların emekli maaşları daha az eğitim gören pek çok meslek grubunun çok gerisinde kaldı. İşte o dramatik tablo:

doktor_emekli_maaşları

2 comments

 1. Öncelikle tüm hekimlerimizi, Allah sizin varlığınızı eksik etmesin diyerek selamlıyorum. Hekimlerimizin yaptığı hizmetlerin para ile ölçülemeyecek kadar değerli olduğunun bilincindeyim. Zaten bu yorumum hekimlere değil, bu makale yazarınadır.

  Öncelikle başlığınızın pek hoş ve şık olmadığını belirteyim. Her ne sebeple olursa olsun bir meslek grubunu hor ve hakir görmek ve bunu internet ortamında paylaşmak, o meslek grubuna hiç bir şey kaybettirmez ancak yazan kişi toplum vicdanında mahkum olur.

  Sayın yazar, sizinle mesleklerimizin çalışma şartları, zorlukları, uğradığı haksızlıklar ve verilen maaşın yeterliliği konusunda her ortamda müzakere edebilirim. Bunu burada yapmayacağım zira, anlatacaklarıma sayfalar yetmeyecektir.

  Zaten kulvarları farklı olan assubaylık ve hekimlik mesleklerinin mukayesesi yapılamaz. Assubay cephede göğsünü kurşuna siper eder, ya ölür ya yaralanır. Hekimlerimiz ise o yaralı assubayı tedavi eder. Her iki meslek grubuna ödenecek maaşlardaki (varsa) adaleti sağlamak Hükümet ve TBMM sorumluluğundadır.

  Eğer çalışma şartları ve maaş konusunda; kendinizi mukayese edecek birini arıyorsanız, bu hekim subaylardır. Sizin muhatabınız onlardır. Ancak nedense kimse subayların maaşı konusunda tek kelime edemez ve assubaylar üzerinden konuşur.

  Zamanında bir savcı yine assubayları hedef gözeterek maaş konusunu bir internet sitesinde tartışmaya açmıştı. Kendisine muhatabının assubaylar değil hakim ve savcı subayların olduğunu ikaz ettiğimizden sonra, nedense bu konuya hiç girmemişti.

  Ayrıca paylaştığınız maaş tablosunu daha güvenilir kaynaklardan ve daha doğru şekilde temin etmenizi salık veririm. Ayrıca hekim maaşlarına döner sermaye ödemeleri dahil midir?

  Yine ilave olarak emekli maaşlarının da bir tablosunu yayınlamanızı rica ederim. Diğer meslekleri bilemem ama aynı hizmet yılında emekli olan bir subay mevcut maaşının % 85’i oranında emekli maaşı alırken, bir astsubay mevcut maaşının % 45’i oranda emekli maaşı alabilmektir. Şu an aylık 1300 emekli maaşı alan 30 yıllık assubaylar açlık sınırı altında yaşamaktadır.

  1980 yılında netekim paşanın “Bir assubay benim teğmenimden daha fazla maaş alamaz” direktifi sonucunda, assubay maaşları yıllar içerisinde eritilmiştir. Yani assubay maaşlarının yüksekliği bir şehir efsanesidir.

  Size bir mukayese fırsatı sunayım. TSK’daki her albay emekli olduğunda (Devlet; albayım kadrosuzluk nedeniyle seni general yapamadım, özür dilerim ama sana general maaşı öderim der gibi) albay olmasına rağmen general maaşı üzerinden emekli olmaktadır.

  Sizde; ey devletim, kadrosuzluk nedeniyle beni profesör yapamadın, benden de özür dile ve bana da profesör maaşı üzerinden emekli maaşı öde diyebilirsiniz. Buyrun size mukayese imkanı. Hakkınızı savunun ve alın.

  Biz assubaylar yıllardır sesimizi kimseye duyuramadık. Hep yalan söylendi. Verilen sözler ve bu sözlerin gazetelere yansıması doğru olsaydı, on yıl içerisinde TSK’da intihar eden asker sayısı, şehit sayısından fazla olmazdı. Son 10 gün içerisinde 6 assubay çaresizlikten intihar etmesine rağmen herkes 3 maymunu oynamaya devam ediyor.

  Size haklı mücadelenizde başarılar diliyorum.

  Bu yazıyı yazmaktan muradım; sizi bilgilendirmek ve yazınızın başlığınızı değiştirmenizdir. Bizi kendi derdimizle bırakın lütfen. Bir hançer yarası da siz açmayın. Kendinizi daha güzel ifade edebileceğinize inancım tamdır.

  Saygılarımla…

  Murat IRMAK
  Emekli Astsubay

 2. İlginiz için çok teşekkür ederim.

  biz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.