Bedelli askerlik neden çıkmalı?

askerlik

Malum 17 Aralık 2013′ten itibaren ülke gündemini meşgul eden konu hükümet cemaat arasında restleşme ve bu restleşmenin ülkeye getirdiği zararlar…

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından dost modern darbe olarak adlandırılan bu enterasan gelişmeler zinciri Nüfusu 75 milyonu aşan ülkemin insanı merakla torba yasayı da etkiledi…

Torba yasanın muhtevasında bulunmasını isteyen birçok konu yoğun gündeme yenik düşmüş durumda…

Arada, sırada  da olsa torba yasada ne olmalı diye sorular yöneltilip, tartışmalar sürerken, torba yasa da müjde bekleyen en büyük kitlenin 2011 yılında uygulamaya konan, katılım yönünden başarısızlıkla sonuçlanan ve bakaya sayısını daha da arttıran bedelli askerlik uygulamasının revizyonunu isteyen yüzbinlerce genç olduğunu görmekteyiz.

Peki neden torba yasada Bedelli Askerlik olmalı ?

-Toplumun her kesiminden taleplisinin olması.

-Barış süreci ile birlikte sağlanan barış ortamında kısmi savaşın son bulması.

-Modern ve profosyonel orduya geçiş aşamasında çok fazla olan asker sayısının azaltılması.

-Yazılı ve sözlü basın, Sivil Toplum Kuruluşları, Muhalefet ve hatta hükümet kanadından birçok yetkili ismin yeniden bedelli askerlik uygulamasının çıkması konusunda hem fikir olması.

-Son yaşanan olaylarla birlikte ülke ekonomisinde oluşan kaybın biraz olsun giderilip, gergin olan piyasaya taze para girişinin sağlanması.

-Sayıları 1 milyonu bulan bedelli askerlik bekleyen insanların GBT uygulamasından dolayı zor günler yaşaması ve sandığa gidememe durumunun olması.

-Bedelli Askerlik bekleyenlerin çoğunun ülke ekonomisine can verip istihdam sağlayan genç iş adamlarının olması.

-Yukarda bahsetmiş olduğumuz sebeplerin dışında en önemlisi demokratik bir ülkede bu uygulamanın yasalaşmasını isteyen binlerce insanın olması.

Sözün sonuna gelirken bize hatırlatmak, yetkililere duyurmak, kamuoyunun vicdanına bırakarak yetkililerden bu işe çözüm bulmasını istemek düşer…

Yazan: Sait Alp

http://saitalp2014.wordpress.com/2014/01/12/torba-yasada-ne-olmali-tabiki-bedelli-askerlik/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.