Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!

Bu görüntüler Hacettepe’ye yakışmıyor

hacettepe04

LÜTFEN BU HABERİ PAYLAŞARAK ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZA DESTEK VERELİM ÇÜNKÜ GELECEKTE BİZİ TEDAVİ EDECEK HEKİMLER ONLAR OLACAK

Burası Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi. Burası ülkenin en iyi tıp fakültesi olmakla övünen, pek çok kişi tarafından ülkenin en iyi tıp fakültesi olarak bilinen bir fakültenin Dönem 2 Türkçe Amfisi. Amfiden daha çok, balık istifi şekilde yerleşmiş kaçak göçmenlerle dolu bir tekne gibi… Hani içindeki insanların büyük hayallerle yola çıktığı ne yazık ki sonunda hayallerin kabusa döndüğü tekneler gibi… Hayallerle birlikte pek çok canın da uçup gittiği tekneler gibi…

Büyük hayallerle geldi bu fotoğrafta gördüğünüz herkes bu fakülteye. En öndeki arkadaşımız gibi öğretmen masasında, tahtaya 1 metre mesafede ders dinleyeceklerini düşünmediler asla.

hacettepe03

En arkada bir kalorifer peteğinin yanında ayakta 50 dakika dikilerek ders dinlemek o hayallerin bir parçası değildi. 

hacettepe02

Bir kadavranın çevresinde otuz kişi olacağını, kendisine yer kalmayacağını bu yüzden de bir taburenin tepesinden bakmaya çalışacağını düşünmemişti asla bu arkadaşımız. 

hacettepe05

Ve elbette duş taburesinde oturmak zorunda kalacağını düşünen de yoktu. 

hacettepe06

Çok kalabalık, haddinden çok daha fazla kalabalık bir fakültede okuyoruz. Zaten oldukça zor olan dersler bu kalabalık yüzünden daha da zorlaşıyor. Amfiye gidip bir şeyler dinlemek imkansız hale geliyor. Yerin iki kat altında, bu kadar alanda 300’den fazla kişi nefes almak zorlaşıyor neredeyse; şaka değil. Ders dinlemek istemediklerinden değil, gelseler bile ders dinleyemeyecekleri, oturacak bir merdiven boşluğu(!) bile bulamayacakları için derslere gelmeyen pek çok arkadaşımız var.

Yıkılan büyük hayaller var, kaçak teknelerdeki gibi… Kabusa dönen düşler var, kaçak teknelerdeki gibi… Lakin; o teknelerdeki gibi adım atmakta geç kalınmazsa konuda hayalleri geri döndürebilme şansı var. İnsanların bu fakülteyi kazandıklarını öğrendiklerindeki gibi, yüzlerini tebessümle doldurabilme şansı var. 

Atılacak adımlarla, alınacak önlemlerle tıp fakülteleri için hayallerin gerçeğe dönüşmesi asla imkansız değil. Fakat bu kafa yapısı devam eder, hiçbir adım atılmazsa tıp fakültelerinin sonu da kaçak göçmen teknelerinden asla farklı olmayacaktır. Uçup giden hayaller, kaliteli eğitim alamadan mezun oldukları için  kimi canların uçup gitmesine sebep alacak doktorlar… O uçup giden canların suçu ise asla o doktorlarda olmayacaktır, bugün şartları iyileştirici yönde adım atmayıp hayalleri yıkanların olacaktır.

BİR ADIM ATIN!

Bilgi Notu: Bu haber Hacettepe Tıp Fakültesi Öğrencilerince yazılmıştır tek bir kelimesine dahi dokunulmamıştır. Haber bireysel kullanıma ve sosyal paylaşıma açıktır. Haberin tüm telif hakları saklıdır, haber metnini ve videoları izinsiz alan 3. taraf web siteleri hakkında yasal işlem yapılacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.