Kategoriler
Köşe Yazıları

Her Uzman Hekim Eğitim Araştırma Hastanesinde Çalışabilmeli mi?

Dr. Ercüment Tombalak ofbeabi.com
Dr. Ercüment Tombalak
ofbeabi.com

Her Uzman Hekim Eğitim Araştırma Hastanesinde Çalışabilmeli mi?

Yazıma başlamadan önce İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki asistan hekimlerin “nitelikli eğitim ve insani çalışma şartları” talebiyle yaptıkları iş bırakma eylemini canı gönülden desteklediğimi belirtmek istiyorum. Bu iş bırakma eyleminin nedenleri arasındaki nitelikli eğitim talebini farklı bir boyutuyla irdelemek istiyorum. Malum her asistan hekim iyi bir eğitim almak amacıyla çeşitli eğitim hastanelerini tercih etmektedir. Cerrahi branşlar genelde bol vaka yapmak için Sağlık Bakanlığı hastanelerini tercih etmekteyken, dahili branş asistanları da vaka portföyünün genişliği nedeniyle üniversite hastanelerini tercih etmektedir. Büyük umutlar ile başladıkları asistanlık dönemleri bazen bazı nedenlerle bekledikleri gibi gitmez. Eğitimi zorlaştıran onlarca neden var mutlaka fakat ben bu yazımda sadece ,eğitici konumundaki kişilerin eğitime uygun olup olmadığına değinmek istiyorum. Hem yaşadığımız hem de başka hastanelerde çalışan arkadaşlarımız aracılığıyla sıkça duyduğumuz bir konu bazı uzmanların ve/veya hocaların asistan eğitme yeterliliğinde veya isteğinde olmamasıdır. Yeterlilik kriteri derken hiç kimse benden hem yaşça büyük hem de tecrübe bakımından kat kat üstün olan abilerimize/hocalarımıza ukalalık yaptığımı düşünmesin. Fakat, zaten kendileri yetersiz bir eğitim alıp uzmanlıklarını alan (zaman zaman bu durumu kendileri bizzat ifade etmektedirler.) ,eş durumundan, sağlık durumundan ya da torpille bir şekilde eğitim hastanelerinde çalışmaya başlayan kişilerin asistanlara eğitim verebilmesini nasıl bekleyebiliriz ki? Vaka yapmaktan korkarak yetişen bir kişinin , asistanına zorlu vakaları yapabilmesini öğretmesini nasıl bekleyebiliriz ki? Hatta bazen uzman/hoca konumundaki kişilerin kendilerini eğitmek adına asistanların yapması gereken vakalara göz dikmesi de yine çok büyük bir problemdir. Yine bir başka büyük problem ise bir vakaya birkaç uzmanın girip asistanları sadece dosya dolduran, ameliyat notu yazan, patoloji kağıdı yazan bir sekreter olarak görmesidir. Cerrahi branşlardaki asistan hekimlerin en büyük korkusu ve endişesi mecburi hizmete gittiği yerlerde, alanında uzman doktor ünvanına sahip olmasına rağmen vakadan alnının akıyla çıkamamak hatta en temel ameliyatları bile yapamıyorum demek zorunda kalmaktır. Benim şahsi fikrim : eğitim hastanelerinde çalışacak uzmanların veya hocaların eğitici yeterlilik sınavı adı altında hem teorik hem pratik çok ciddi bir sınavdan geçerek bu hastanelerde çalışabilmelidirler.
Özetleyecek olursak asistan eğitiminde eğiticiye bağlı problemleri şu şekilde sıralayabiliriz
1-Kendi eğitimleri boyunca yeterli pratik ve/veya teorik eğitim alamayan kişiler asistan eğitiminde yeterli olamaz.
2-Çalıştıkları kurumu özel sektöre başvurabilmek amacıyla asistan eğitim hastanesi değil de uzman eğitim hastanesi olarak görenler asistan eğitimi veremezler.
3-Kişisel önyargılar, adam kayırma gibi ilkel yaklaşımları olanlar asistan eğitecek yeterliliğe sahip değillerdir.
Son olarak bir konuya açıklık getirmek istiyorum. Burada dile getirdiklerim salt benim şahsi görüşüm olmaktan öte tüm cerrahi branş asistanlarının hissettikleri fakat dile getirmekten çekindikleri konulardır. Hiçbir zaman emeklerini inkar edemeyeceğim, edersem taş olacağım uzman abilerimi/hocalarımı tenzih ediyorum.
Saygılarımla

Dr.Ercüment TOMBALAK

İstanbul Medeniyet Üni. Göztepe E.A.H

Genel Cerrahi Kliniği

www.ofbeabi.com kurucusu

http://twitter.com/ercutombalak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.