Bir doktor baba yazdı: “Hastayım”

Uzm. Dr. Ömer ÖZÜMER
Uzm. Dr. Ömer ÖZÜMER

hastayım..
bahçeye çıkmama, parkta oynamama izin yok..
dondurma yasaklandı, nutella da..
sıkıntıdan duvara resim yapıyorum, annem kızıyo.. arabam uçsun diye duvara fırlatıyorum televizyon kırılacak diye annem yine kızıyo..
telefonla babamı arıyorum, işi varmış ‘sonra ararım seni oğlum’ deyip telefonu kapatıyo; annemle top oynuyorum araba yarışı oynuyorum bi de saklambaç oynayalım dediğimde ‘babana yemek yapıcam, sen biraz kendi kendine oyna’ diyo; ama ben yemek istemiyorum ki ben saklambaç oynamak istiyorum, yahu annem beni neden anlamıyo acaba?..

anne, babam ne zaman gelecek?.. gelir birazdan oğlum..

annee, baak babam geldi..
”baba bu ne?”..
”yağmur yağıyo oğlum, balkonda her şey ıslanmış”..
”yağmur neden ıslak baba?”..
”gökyüzünden su olarak yağan şeye yağmur diyoduk ya hani oğlum hatırladın mı?.. su da seni ıslatıyodu.. yağmur o yüzden ıslak”..
”gökyüzündeki su da bitiyor mu baba?”..(devamlı suyla oynadığı için ‘su bitmiş oğlum’ yalanıma başvurmama tokat gibi bir soru)..
”yok oğlum, ordaki su asla bitmez”..
”o zaman oraya gidelim babaa!”::
”tamam oğlum, seni uçağa bindireyim daha sonra; o zaman gökyüzündeki mavilikleri doya doya yaşarsın”..
”gökyüzü neden mavi baba?”..
”bilemiyorum oğlum.. da sen cevap ver bakalım, iki haftaya kadar tatile çıkacaz, denize gidecez, balıklarla yüzeceksin.. istiyo musun denize gitmeyi?”..
”istiyom, da balıklar suyun altında nasıl nefes alıyor baba onu anlatacaktın bana, hadi anlatsana?”..
”tükendi cevaplarım oğlum.. bittim!!!”::

cevaplayamadığım yüzlerce kazık soru, cehaletime lanetler yağdırdığım onlarca saat, işten eve bitkin dönmemi anlayamayacak kadar bu dünyevi meşgale ile kirlenmemiş saf bir yüreğe enerjimin yetmeyişi, oğlumun ufacık dünyasında kendi çabasıyla mutlu ve neşeli olmaya gayret göstermesindeki asil tavır, yorgunluğuma çare bulmak için sırtımda masaj yapma niyetiyle tepinmesi, aklına estikçe koşup kucağıma gömülürcesine sarılması, en sevdiği oyuncağı bana sunup ona yarenlik etmem için beni teşvik etmek istemesindeki zekası, göz altındaki torbalar morarsa da biraz daha oynayabilmek adına daldığı uykudan deprem olmuşcasına sıçrayarak uyanıp ‘baba top oynayalım’ demesi..

sen bana sunulan en eşsiz ödülsün oğlum.. çabuk iyileş.. baban..

Uz.Dr.Ömer ÖZÜMER

İç Hastalıkları Uzmanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.