Doktora şiddet böyle mi son bulacak?

şiddet

Hekime Şiddet ve Savunma Sporları

Şiddet sorunu çözümünün büyük bölümünün siyasi kararlar,caydırıcı yasalar,emsal yargılamalar sonucu olması gerektiğini bilsek de bir şeylerin değişmesini beklerken hekimler olarak kendi önlemlerimizi almak zorunda bırakılmaktayız. Şiddet her zaman vardı ancak günümüzde hekime yönelik artan şiddetin boyutu her doktor ve doktor adayının ‘’savunma sanatları’’ hakkında bilgi sahibi olmasını gerekli kılmaktadır.

Stj. Dr. Mert BARDAKÇI
Stj. Dr. Mert BARDAKÇI

Savunma –Dövüş-Savaş sanatları çok eskilere dayanmaktadır. Çoğu Uzakdoğu’da başlayıp tüm dünyaya yayılmıştır. Kökenleri benzer olsa da güç uygulama noktaları kullandıkları ekstremitelere ve çıktıkları bölgelere göre farklılıkları vardır. Kesin olarak şu daha iyidir diye bir kıyaslama yapılamaz. Hepsinin birbirine göre üstünlükleri vardır, hepsi ayrı bir dünyadır…

Ateşli silahların icadından önce askerlerin dövüş konusunda eğitim almış olması, gerek çıplak el gerek kılıç gibi eğitimlerin niteliği savaşların seyrine yön vermekteydi. Günümüzde eskisi kadar kritik olmasa da her ordunun askerlerine yakın dövüş eğitimi verdiğini biliyoruz ve bu sporlar hala önemini korumaktadır.

Değişik coğrafyalarda değişik branşlar vardır. Örneğin ‘’Aikido’’ ve ‘’Karete’’ Japonya kökenlidir; ’’Kung Fu’’ , “Whin Tzun” Çin ; ‘’Taekwando’’  Kore ;  ‘’Sambo’’ Rusya ; ‘’Krav Maga’’  İsrail  vs diye giden uzun bir liste yapılabilir.

Her dövüş sporunun değişik teknikleri vardır. Kabaca örnekleyecek olursak  ‘’Aikido’’  rakibi eklem yerlerinden yakalayıp istediği gibi etkisiz hale getirme imkanına sahiptir. Bıçak saldırılarına karşı çok etkilidir. Bıçağın yanında sopa ve kılıç eğitimleri de verilmektedir. Bu sporu yapmak için yaş, kilo, esneklik fark etmemektedir.

‘’Taekwando’’ bacakların çok kullanıldığı tekme ağırlıklı bir daldır. Dolayısıyla esneklik önemlidir. Ayak teknikleri sert, hızlı ve karşı tarafı etkisiz hale getirebilecek niteliktedir.

‘’Karete ‘’ de Taekwando’ya göre eller de ön plana çıkar.Sadece karşılıklı müsabakalardan ibaret olmayıp bireysel kombine hareketlerin de olduğu çeşitli alt dalları bulunan bir dövüş sporudur

‘’Kung Fu’’ birçok dalın karışımı sayılabilir. Taekwando ‘nun tekme; ’’ Karete’nin’’ yumruk,  cimnastiğin artistik ve akrobatik özelliklerinin birleşimi diyebiliriz.

‘’Whin-Tzun’’ esasen Kung-Fu’nun bir dalıdır.Ancak teknikleri diğer dallardan daha farklıdır. Bir kadın tarafından kendini korumak amacıyla bulunmuştur.Sonradan geliştirilmiş ve dünyaya yayılmıştır. Oldukça etkili,modern bir dövüş sporudur.

Adlarını bile sayamayacağımız çok dövüş sporu dalı bulunmaktadır.Yukarıda bahsettiklerimiz  Türkiye’de yaygın olarak yapılmaktadır.Çoğu doğu kökenli olduğu için bu sporlar doğu felsefesinin özelliklerini taşır.Kendi iç enerjine yönelmek, öfkene sahip olmak, insanlara yardım etmek bu sporlarda tarihten günümüze öğretilen erdemlerdir.

Hekime yönelik şiddetin tavan yaptığı şu zamanlarda savunma sporları hakkında bilgi sahibi olmanın yanında bu sporları bizzat yapıp öğrenmenin gerekli hale geldiği anlaşılmıştır.İçine girip eğitimini almadan gerçek anlamları özümseyebilmek mümkün değildir. Hepsi kendi içinde bir değerdir. Önemli olan birine başlayıp ilerleyebilmektir..

‘’Bir doktor daha bıçaklandı.’’  haberlerini  ‘’Bir doktor daha bıçaklı saldırganı etkisiz hale getirdi’’ olarak değiştirmek bizim elimizde…

(“Yankı” dergisinde yayınlanmıştır)                                                                       

Stj.Dr. Mert  Bardakcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.