Müze değil kahvehane

foto2Yozgat’ın Sorgun İlçesine Bağlı Eyimir Beldesinde 15 yıldır faaliyetini sürdüren bir kahvehane içerisindeki antika malzemelerle dikkat çekiyor. Eski tarım aletlerinden radyo ve gramofonlara, doldurulmuş kanatlı hayvanlardan, tüfeklere, kılıçlar ve çok sayıda eski el aletinin bulunduğu kahvehane adeta bir müzeyi andırıyor.

Kahvehane sahibi Tekin Öztürk, iş yerine farklı bir imaj kazandırmayı düşünürken, kendi evindeki ve tanıdıkları kişilerin evlerindeki eski malzemeleri kahvehanede sergilediklerini söyledi. Öztürk, “İnsanlarımızın en fazla rağbet ettiği mekanların başında kahvehaneler gelmektedir. Burada vatandaşlarımız çay içer sohbet eder ve özellikle kışın fazla bir iş olmadığı için zamanlarını kahvehanelerde geçirirler. Bende düşündüm buraya farklı bir imaj kazandırma için evdeki eski antika eşyaları buraya getirerek kahvehanede sergilemeye başladım. Daha sonra sağdan soldan tanıdıklardan topladığım eski malzemelerle böyle bir koleksiyon ortaya çıkardım. Burada bir dönemin vazgeçilmez tarım aletlerini ve el aletlerini, müzik aletlerini ve daha birçok malzemeyi görmek mümkün.” dedi.

Kahvehaneye gelen vatandaşların da evlerindeki eski malzemeleri getirdiğini söyleyen Öztürk, “Eski malzemeleri bulmak gerçekten çok zor. Ben eş dost akrabadan topladığım bu eserleri bir araya getirdim. Kahvehaneye gelen gençler malzemeleri inceliyor ve özelikle tarım aletlerinin nerelerde kullanıldığını soruyor. Biz de onlara anlatıyoruz. 50 yaş üstü vatandaşlarımız ise gördüklerinde gençlik yılları akıllarına geliyor ve duygulanıyorlar. Malzemeleri kullandıkları dönemi sanki dünmüş gibi anlatıyorlar. Bunları anlatanların içerisinden ağlayanlar bile oluyor. Bu eserler bizim kültürümüzü, geleneklerimizi yansıtıyor. Bizler de bu eserlerimizin gelecek nesillere aktarılmasına bu şekilde katkı sağlamış oluyoruz.” diye konuştu.

 foto1

foto3

foto4

foto5

foto6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.