Sağlıkta müthiş reform

Uzm. Dr. Serdar Biçeroğlu
Uzm. Dr. Serdar Biçeroğlu

Şimdi sivilcen çıkınca doktora koşup aman ne olacak bu diye dertleniyorsun ya, sonra da doktor sana bir krem veriyor sen de onu müthiş bilgi birikiminle kullanmıyorsun ya. Buna sağlıkta reform diyoruz. O sivilce iyileşiyor, o krem çöpe atılıyor, o doktor bilgisiz, sen de aklınla bu sivilceden kurtulan insan oluyorsun.
Karnın ağrıyor, beyin MR’ın çekiliyor.
Ayağın ağrıyor efor testin yapılıyor.
Elin uyuşuyor prostatına bakılıyor.
Canın sıkılıyor endoskopin yapılıyor.
Can sıkıyorsun, rektoskopin yapılıyor!
Hayat da, reform da, sana güzel kardeşim. Sağlıklıyken herşeyin yapılıyor.

Cebinde biraz paran varsa hele ” doktor şöyle renkli bir film falan çek” diyebilecek kadar cesaret veriyor sana reform. Paran yoksa da endişe etme hemen, doktor dövme özgürlüğü veriyor. Reformu küçümseme, herkesin nabzına göre veriyor.

Aynı gün dört kardiyolog, üç ortopedist gezebilme şansı veriyor.
Akıllı telefonuna cankuş doktorlarını kaydediyor, gece gündüz arıyorsun. Ne sorduğunu bile bazen bilmiyorsun ama olsun, reform sana arama özgürlüğü veriyor…

Reform sandığın şeyin ne olduğunu aslında ölürken anlıyorsun.
Seni bitiren o hastalığın tedavisinin SUT’ta çok ucuz olduğunu öğreniyorsun.
Hastanelerin gereksiz kalabalık olduğunu, “hiçbir şikayetim yok ama dün sağlık ocağında baktırdığım kan tahliline güvenemedim şekerim” diyenlerle aynı sırada, kan vermek için, beklediğini farkediyorsun. Bu sıra neden kalabalık diye söylenirken biri sana sırasını versin diye umuyorsun.

Sağlıklı hastaların sistem tarafından hastanaye akın ettirildiğini, gerçekten hasta olanların ise evlerinde ecel beklediğini farkediyorsun.

Dövdüğün doktor senin tek dermanınmış, gereksiz yumruk attığını anlıyorsun.

Seni reform yaptık diye kandıranların sağlığına değil parana değer verdiğini anlıyorsun. Reformun senden bir can aldığını verince öğreniyorsun…

Evet canım kardeşim, sağlıkta reforma oy verdin. Sağlığın yerindeyken bu kulağa hoşgeliyor da, hele bir hastalan bakalım. Verdiğin oy seni nasıl inceden yok ediyor bir görelim.

Serdar BİÇEROĞLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.