Celsus Kütüphanesi konsere evsahipliği yaptı

celsus kütüphanesi

28. Uluslararası İzmir Festivali’nin en gözde mekânlarından biri olan, Efes antik kentindeki Celsus Kütüphanesi dün gece bir konsere evsahipliği yaptı. İtalya Konsolosluğu işbirliği ile bu ülkenin Avrupa Birliği dönem başkanlığı kutlamaları çerçevesinde verilen konserde Quartetto Di Venezia, oda müziği gecesi yaşattı. Konsolosluk adına konuşan Livio Anglisanti, iki ülke arasındaki dostluğa değinerek, Venezia’yı festivalde ağırlamaktan mutluluk duyduklarını söyledi. İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano’nun, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’le yaptığı görüşmede, “Akdeniz bizi birleştiriyorsa Avrupa da bütünleştiriyor. Türkiye, Avrupa’nın bir parçasıdır.” dediğini hatırlatan Anglisanti, kültür ilişkilerinin ülkeler arasındaki işbirliğini geliştirdiğini ifade etti. Bu konuda etkin rol oynayan İKSEV Başkanı Filiz Eczacıbaşı Sarper’e de teşekkür etti. Venezia’nın üyelerinin Celsus’ta konser vermeyi çok istediğini de söyleyen Anglisanti, “Bu gece, bu dileği gerçekleştirmekten mutluyuz.” dedi.

Andrea Vio ve Alberto Battiston (keman), Giancarlo Di Vacri (viyola) ve Angelo Zanin’den (viyolonsel) oluşan Quertetto Di Venezia, festivalin fantastik mekânı Celsus Kütüphanesi’nde Beethoven, La Malinconia, H.Wolf ve Brahms’ın eserlerini seslendirdi. Venezia, alkışlara Puccini’nin Crizanteme adlı eseriyle teşekkür etti.

28. Uluslararası İzmir Festivali’nin yaz etkinlikleri, 17 Temmuz 2014 Perşembe saat 21.30’da, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu’ndaki “Martha Graham Dance Company” gösterisiyle sona erecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.