Kategoriler
Basından Duyurular Haberler

Flaş Haber: CHP’den bedelli askerlik teklifi

sıcak gelişme

CHP Manisa Milletvekili Hasan Ören, 28 yaşından gün almış askerlik yükümlülerinin bedel ödemek suretiyle askerlik hizmetini yapmış sayılmaları için kanun teklifi verdi.

Teklife göre, 28 yaşından gün almış ve Yedek Subaylar ve Yedek Askeri Memurlar Kanunu ile Askerlik Kanununa tabi yükümlüler, istekleri halinde, 15.000 Türk Lirası parayı ödemeleri şartıyla temel askerlik eğitimine tabi tutulmaksızın askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılacak.

Başvuruda bulunanlar, öngörülen miktarı başvuru sırasında def’aten ödeyebilecekleri gibi, yarısını başvuru sırasında diğer yarısını ise başvuru tarihinden itibaren altı ay içinde de ödeyebilecek.

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi

“Flaş Haber: CHP’den bedelli askerlik teklifi” için 11 yanıt

Böyle bir teklif olabilir mi yahu ? Resmen ayrımcılık üniversite mezunu olmayan bunca insan ne yapacak peki ? Ikinci husus bundan önceki bedelliaskerlik kanunlarında böyle bir ayrım olmamıştır. Ve sonuç olarak CHP bu işe karışarak sadece çıkmasını sekteye uğratmaktadır. Ayrıca yaş sınırı yine gerçekçi ve çözümleyici değildir

bu cehape anlamadığı işlere burnunu sokmazsa olmaz. kamuoyunun beklentilerinden bihaber, bigane zatlar topluluğu. millet aylardır bağırıyor yaş 25 diye. sen hangi veriye dayanarak 28 diyorsun. bu teklif ettiğiniz haliyle 2011’deki bedelliden ne farkı kalacak ey gafil. ondan sonra “vay efendim başvuru az oldu”. maksat sosyo-ekonomik bir çıkmaz olan bakaya sorununu kökten çözmek ise çıkacak yasa da şümullü kapsayıcı bir yasa olmalıdır. yoksa hiç çıkartma daha iyi. biz burada sönecek ocaklardan, bakımsız kalacak hastalardan çocuklardan bahsediyoruz. sizin aşağılık çıkar hesaplarınız bu halkın umurunda değil. millet yarasına merhem istiyor, ağzına bir parmak bal istemiyor. bu mesele ile lütfen kamuoyu ile alakadar, vasıflı ehil kişiler ilgilensin. biz kimsenin oyuncağı değiliz. biz milletiz, halkız.

Arkadaşlar bu konu tartışılmaya açılması bakımından önemli 28 yaşın ne kadar faydalı olacağı ve ne kadar kişinin beklentilerini karşılayacağı aşikar bu kanun teklifi meclise gelsin orada kesinlikle elden geçirilir. Bu şekilde karşı çıkmayalım bayramdan önce önlerine gelirse elbetteki yaş konusu gündeme gelir…

28 dediği aslında 27 dolduran kişiler. Bence mantıklı bir öneri. 25 olsa daha iyi olurdu ama 27’yi dolduran kişi sayısı da çok fazla. “25 olmazsa hiç olmasın” diyen bencil arkadaşlar, bencilliği bırakın ve 25 istediğinizi daha yüksek sesle söyleyin. Eğer 27 olursa, 27yi dolduran arkadaşlarınıza saygı duyun ve bedellinin çıkmasına saygı gösterin.

Benim de anladığım 27 yaşını bitirip 28’den gün almış olmak şeklinde, fakat yasa teklifinin tam metninde hem 28’den gün almış olmak, hem de 28 yaşını bitirmiş olmak ifadeleri beraber zikredilmiş. Bir milletvekili bu iki ifadenin farkını bilmez mi? Ayrıca geçtiğimiz bedellide de nüfus memurları “gün almak” tabiriyle “yaş bitirmek” tabirini eşit saymışlar. Bu kafa karışıklığı çözülmeli. “31 Aralık 2014 tarihi itibariyle 28 yaşından gün alanlar” ifadesi 31 Aralık 1987 tarihinden önce doğanları kapsıyor. 31 Aralık 1987 günü doğanlar ise bir emsal karara göre kabulü halinde bu yasadan yararlanamayacaklar.

Bu teklifte 4 yıllık üniversite okuyanlar mı faydalanacak diye anlamak gerekiyor. Birde bu yasa teklifine göre kaç doğumlular faydalanıyor tam olarak 86 mı 87 mi?
Ayrı evet Gerçekten 25 yaş olarak çıkması çok daha çözümcü olacaktır.
Ayrıca Bedelli adı altında değil dövizli askerlik gibi çıkması gerekli bence. 3 yıl yurt dışı sigorta karşılığı burada örneğin 4 yıl olarak alınabilir ve 4 yıl sigortalı olan kişiler belli ücret ödeyerek askerlik görevini tamamlamış olmalıdır.

chp altın teklif etse kabul edilmez, haliyle bu teklifinde yüzüne bakılmaz, chp teklif etti diye onaylanmaz, onaylanmadığı gibi de buna benzer bir kanun teklifi akp tarfından getirilmez, sallayın yani, üzülen boşa üzülmesin sevinende boşa sevinmesin

Arkadaşlar bu sorunun dile getirilmesi bu hususta teklif verilmesi güzel oraya geldiğinde samimi olanlar yaşı düşürtür zaten merak etmeyin kaygıya gerek yok konuşulsun ki görelim kimler destekçi kimler vaatci…

4 yıllık mezun olmak gerektiğini de nerden çıkardınız ya ? Yaşın 28 olması yeterli işte !

Yedek subay ve yedek askeri memurlar kanunu ile askerlik kanuna tabi yükümlüler yazısından acaba diye sorgulamadım kendimi.
Birde tam olarak hangi yıla denk geliyor. Bu teklif.
Diğer arkadaşlarında dediği gibi aslında CHP önerdiği için AKP kabul edeceği varsa da etmez.
Ben diyorum ilk seçimlerde bekledikleri oyu alamazlarsa anca olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.