Kategoriler
Haberler Son Dakika

Gurbetçilerin 2,5 milyon oyu çöpte bedelli askerlik bekleyen 5 milyon oy tehlikede

Yüksek Seçim Kurulu’nun yaptığı açıklamaya göre yurtdışında yaşayan 2 milyon 700 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından sadece 250 bini oy kullanmak için randevu aldı. 2 milyon beş yüz bin oy sistem dışında kaldı.

Bunun üzerine harekete geçen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop’un randevu sisteminin kaldırılarak yurtdışındaki seçmenlerin oy verme süreleri boyunca her gün oy kullanabilmeleri için yaptığı başvuru YSK tarafından reddedildi.

803 bin genç oy kullanamıyor

Hal böyle iken gözler Türkiye Cumhuriyet sınırlarında içerisinde yaşayan ve bedelli askerlik çıkmaması sebebiyle oy kullanamayan 803 bin gence ve onların 5 milyonu aşan ailesine çevrildi. Bedelli Askerlik kanunu çıkmaması sebebiyle zor günler geçiren ve bayramda ailelerini ziyaret edemeyen gençlerin Genel Bilgi Tarama sistemine haksız yere dahil edilmeleri sebebiyle büyük zorluklar yaşadığı gözlendi.

Bedelli Askerlik Platformu soruna dikkat çekti

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Bedelli Askerlik Platformu www.bedelliaskerlik.biz ise 5 milyonu aşan ve yaklaşık %8’i bulan oy potansiyelleri göz önüne alındığında yurtdışında oy kullanmayan gurbetçilerin yaklaşık iki katına denk geldiklerini bunun da siyasi partiler ve liderler, özellikle de Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından dikkate alınması gerektiğinin altını çizdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dan randevu talepleri olduğunu yineleyen Bedelli Askerlik Platformu yönetimi, yurtdışındaki oy kaybına benzer bir oy kaybının yurtiçinde de yaşanmaması ve bedelli askerlik bekleyen gençlerin sorunlarına 25 yaş 15 bin bedele bedelli askerlik düzenlemesi yapılması durumunda seçimlerden daha demokratik ve etkin sonuç alınabileceğinin altını çizdi.

Hükümet Kanadı Sessiz Başbakan Bedelli Askerlik Düzenlemesi Yapmıyor

5 milyon vatandaşı ilgilendiren bedelli askerlik sorununda durum böyle iken Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN’dan ve AK Parti Hükümeti’nden bedelli askerlik düzenlemesine dair herhangi bir adım atılmış değil.

“Gurbetçilerin 2,5 milyon oyu çöpte bedelli askerlik bekleyen 5 milyon oy tehlikede” için 4 yanıt

ailece şuan intiharın ve mutsuzluğun eşiğindeyiz. Hükümetin bedelli askerliği umursamamasinı anlamak imkansız. Yurt dışında yaşayanlara imkan veriyorsun ona buna suna kolaylık sağlıyorsun da bizim gibi evli çocuğu olan kişileri neden anlamıyorsunuz. 3 çocuk yap diyorsun bizde 1 tane var askere gidince ne olacak diye kara kara düşünüyoruz. Bedelli askerliğin çıkması için kendimizi intihar edip bütün insanların görmesinimi sağlamamiz lazım. Diğer kişiler bundan faydalanacak sa bunu da yapmaya razıyım. Başbakanı ma sesleniyorum eğer gerçekten adaletli davrandığınızi düşünüyorsanız bütün vatandaşlarınıza bedelli askerlik çıkarın bedelinide ihtiyaç sahibi kardeşlerimize gitsin. Allah rızası için dayanacak gücümüz kalmadı.

Oglunuzu Okuma yada Turistik amaçlı Avrupaya gönderin, oturma izni alın, bedelli yapsın maddi imkanlariniz müsait ise,
Saygılar ve bu kadar karamsar görmeyin, askerlik disiplin ve takım çalışmasıni öğrenme açısından, belki de dıştan bakınca rahat yorum yapılıyor, demek istediğim baştan kötü zanettigimiz bir Eş, bir işyeri, vs bize sonradan bakınca karakter gelişmesine yardımcı olmuştu,r, insan sadece zorlari aşarak özgüven kazanıyor,

Saygılar
Dr. Cihan Kutay
Munich

Sanırım yurtdışında uzun süre kalmaktan algınız bozulmuş. Adam çocuğumu askere gidince kim bakacak diye soruyor, sen çocuğunu yurtdışına gönder vs diye cevap yazıyorsun bir de arsızca “mıntıka temizliği” iyidir diye öğüt veriyorsun. Tuzu kuru olmak böyle bir şey olsa gerek.

bir de nerden yazdığını belirtmiş saçma sapan konuşupta insanların canını sıkma kardeşim. yurt dışında kala kala algısı değil türkçesi bozulmuş bu arkadaşın. Biz çocuğumuzu eşimizi arkada bırakıp nasıl askere gidebiliris diyorus. Benim bi oğlum var eşim yabancı türkçe bilmiyor kime emanet edicem de gidicem askere bütün işim gücüm türkiye de. son bi kez olsun düzgün bir yasa ile adam akıllı çıkartsınlar artık bu bedelliyi. yaş 25 bedel 15. 10 gün içinde çıktı çıktı bi dah çıkartmaslar bizler açık ceza evi hayatı yaşamaya devam ederis burdan yetkililere değil bedellii bekleyenlere sesleniyorum. bedelli çıkıosa sandıkta oy vermeyin 2. tura kalsın aklı başına gelir belki

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.