‘Barış ve Çocuk’ konulu uluslararası karikatür yarışması sonuçlandı

1

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, sanatın hayal gücüyle dünya barışına katkı sağlamak amacıyla düzenlenen “Barış ve Çocuk” konulu uluslararası karikatür yarışması sonuçlandı. 72 ülkeden bin 400’ün üzerinde eserin gönderildiği yarışmada, Bulgar karikatürist Ivalio Tsetkov birinci oldu.

Büyükşehir Belediyesi’nin kardeş şehirler arasındaki dostluk bağlarını güçlendirmek, barışa yönelik duyarlılık ve farkındalık oluşturmak amacıyla ilkini düzenlediği yarışmanın sonuçları belli oldu. Bütün karikatüristlere açık olan ve jürisinde Türkiye’den ve yurtdışından seçkin karikatüristlerin yer aldığı yarışamaya, başta İzmir’in kardeş şehirleri olmak üzere 72 ülkeden 670 karikatürist, bin 400’ün üzerinde eserle katıldı. Ukrayna’dan Vladimir Kazanevsky, Almanya’dan Valeriu Kurtu, Belçika’dan Luc Descheemaeker ile birlikte Türkiye’den Eray Özbek, Ömer Çam, Mustafa Yıldız, Sadık Pala ve Dr. Pınar Meriç’ten oluşan jürinin internet üzerinden yaptığı değerlendirme sonucunda dereceye giren ilk üç eser belirlendi. Değerlendirme sonucunda Bulgaristan’dan Ivalio Tsetkov birinci, İran’dan Ali Mirae ikinci, Kazakistan’dan Galym Boranbayev ise üçüncü oldu.

2 3
Ödül töreni ise 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde düzenlenecek. Yine aynı gün, dereceye giren ve değerlendirilmeye layık görülen eserlerin yer aldığı bir sergi açılacak. Ödül töreninden sonra dereceye giren karikatürlerin yanısıra yaratıcı bulunan eserlerin de yer aldığı albüm basılacak. Barışa dikkat çekmek için oluşturulan albüm, dünyanın farklı köşelerine gönderilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.