Kategoriler
Haberler

Bedelli Askerlikte bilinmeyenler

Bedelli Askerlik Platformu Kurucusu
Bedelli Askerlik Platformu Teşkilat Başkanı

Hiçbir zafere çiçekli yollardan gidilmez…

Çok çalıştık,

Çok çabaladık,

Çok yorulduk…

Türkiye’de ilk defa siyaset üstü bir anlayışla,

Güçlü bir sivil toplum ağı oluşturduk!

Yeni Gençliği,

Yeni yöntemlerle bir araya getirip;

Hak arama mücadelesinde tüm ülkeye örnek olduk!

Peki, bitti mi?

Hayır!

İnanın her şey yeni başlıyor…

Sizlerden son bir hafta içerisinde binlerce e-posta aldık;

Toplu yanıt olması açısından bu satırları yazıyorum;

Bilginizi rica ederim:

Sorulara geçmeden son bir şey daha ekleyim,

Kişisel öngörüdür gerçekleşebilir, gerçekleşmeye de bilir.

Bedelli askerlik yasal düzenlemesinin;

Türkiye’de ilk defa uygulanacak yeni yönetim sisteminin,

“ilk yasama örneği” olacağını düşünüyorum.

Kısacası halk oyuyla seçilen Cumhurbaşkanı,

Tüm ezberleri bozabilir.

Gelelim merak ettiğiniz sorulara ve cevaplara:

Soru – 1               Bedelli Askerlik sizce çıkacak mı?

Cevap – 1            Bizce çıkacak, buna eminiz.

Soru – 2               Bedelli Askerlik kaç yaşa ve ne kadar bedele çıkacak?

Cevap – 2            Bizim amacımız 25 yaş 15 bin TL bedele yeni bir düzenlemeyi hayata geçirmek bunun için çalışıyoruz; bunun haricinde hiçbir yetkili tarafından yaşa ve bedele ilişkin açıklama yapılmıyor, ancak yaş ve bedele ilişkin çalışmalar olduğu söyleniyor.

Soru – 3               Bedelli askerlik ne zamana çıkar?

Cevap – 3            Bu kadar kamuoyu baskısına çoktan çıkmalıydı ama ne zaman çıkacağını artık sadece Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN bilir.

Soru – 4               Sağlık nedeniyle erteli durumdayım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

Cevap – 4            Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Soru – 5               Şu an askerlik hizmetimi yapmaktayım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

Cevap – 5            Fiilen askerlik hizmetine başlamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanamazsınız.

Soru – 6               Yedek Subay celbinde sevk evrakımı alarak test mülakat merkezine katıldım fakat daha sonra birliğime teslim olmadım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim? Hakkımda bakaya işlemi yapılır mı?

Cevap – 6            Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hakkınızda bakaya işlemi yapılmaz, başlatılmış ise sona erdirilir.

Soru – 7               Er celbinde sevke tabi iken sevk evrakımı aldım fakat birliğime katılmadım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim? Hakkımda bakaya işlemi yapılır mı?

Cevap – 7            Fiilen askerlik hizmetine başlamamış olduğunuz için bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirsiniz. Hakkınızda bakaya işlemi yapılmaz, başlatılmış ise sona erdirilir.

Soru –    8             Cezaevinde bulunan yükümlüler bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir mi? Müracaatlarını nasıl yapabilirler?

Cevap – 8            Cezaevinde bulunan yükümlüler de bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilirler. Cezaevinde tutuklu, hükümlü ve gözetim altında bulunanlar müracaatlarını şahsen cezaevi müdürlüklerine yapabileceklerdir.

Soru – 9               Yurtdışında oturma çalışma iznim olmadan yaşamaktayım. Bedelli askerlik hizmetinden faydalanabilir miyim?

Cevap – 9            Bulunduğunuz yerdeki konsolosluğa müracaat ederek bedelli askerlik hizmeti için başvuru yapabilirsiniz.

Tüm sorularınız için bana twitter’dan da ulaşabilirsiniz,

Çalışmalarımıza verdiğiniz desteğe çok teşekkür ederiz!


Uzm. Dr. Özgür NİFLİOĞLU

Bedelli Askerlik Platformu Teşkilat Başkanı

“Bedelli Askerlikte bilinmeyenler” için 17 yanıt

Hocam, Allah sizden razı olsun; Milletvekili olacak adamsınız, sizi mutlaka aday göstermeleri lazım kesin Türkiye’nin her yerinden oy alırsınız

Özgür Bey öncelikle kendi adıma çalışmalarınızdan ve emeklerinizden dolayı sizlere çok teşekkür ederiz.Sizde çok iyi bilirsinizki eğer bir medelli çıkacaksa 25 yaşından gün almış kişiler olarak yaş sınırı belirlenmezse hem katılım çok az olucak hemde benim tahminim yine %60 oranında kişinin maduriyeti devam edecektir.Yaş konusunda hükümete bilgi ulaştırabilirseniz çok güzel olur ve emekler boşa gitmediği gibi bir çok ailede sizlere duacı olur.

Ciksin da bahara da raziyim ben. O kadar zor durumdayiz ki sozlumle. Allah herkesin yardimcisi olsun.

Taslak hazır bedel 17000 yaş 28 fakat
hepimiz için bu taslak yeterli değil
Bedelin 15. Yaşın 25 olması için yola devam

Özgür bey tabii ki bütün sevdiklerimizin duası ve enerjisi bizimle ama siz sakın paylaşım ve görüşmelerinizden vazgecmeyin daha dogrusu zaten çıkacak diye vitesi bosa almayın…biz destegimizi ve çalısmalarımızı devam ettireceğiz

Bedelli askerlikte yaş 28 yada 29 olması bu kadar heves ve merakla bekleyen insanları hüsrana uğratacaktır,
çünkü tecilli yada kaçak durumunda vs askerliğini yapmamış olup bedelli askerliğin çıkmasını dört gözle bekleyen insanların büyük çoğunluğu zaten 24 ile 29 yaş arasında bu nedenle yaş 29 olup bedelide 25 bin yadan 30 bin TL olmas örnek olarak 100 kişiden 10 kişi şartlara uyum sağlayacaktır.

İbrahim sözlerine aynen katılıyorum.Bu kadar büyük bi çoğunluk yaşın 25 tutulmasını beklerken bütün istekler bu yöndeyken yine yaş yüksek tutulursa katılım hem az olucak hemde bedellinin çıkmasının hiç bir önemi olmayacak.inş burdaki bu kadar insanın düşünceleri öneme alınır.yoksa yine iki tane askerin lafıyla yaş 28 diyerek çıkaracaklar.

“Hayra vesile olan, hayrı yapan gibidir.” Özgür bey Allah razı olsun. Büyük emek sarfediyorsun. Dua ve sebat edelim.

17 eylül de birliğime teslim olmam lazım. Bu tarihe kadar bedelli askerlik cikmazsa bedelli askerlikten faydalanmak için ne yapmam gerekir.

Kasim celbine tabiyim. Kasimdan sonra yasa cikarsa bakaya kalacagim. Yasayi bekleyip bakaya kalmam uygun mu? Bakaya kalanlar faydalanabiliyor mu bedelliden ?

Mehmet bey bende kasım celbine tabiyim, sorunuza cevap alabidiniz mi ? Nedir durum, gerçi ortada somut birşey yok kanunda şartlar ne olur bilinmez ama umarım 3-4 kasım tarihine kadar çıkar.. Malum sevk dönemi 🙂

İyi o zaman her 3 yılda bir bedelli çıksın kimse askerlik yapmasın. Yaş şu olsun bu olsun fiyatı bu olsun ohhhh ne güzel dünya.
Niye askerlik kısalsında herkese faydalı olsun demiyorsunuz, insanlar bir yılını askerde heba ederken bedelli bekleyenler niye gitmiyor cevap verirmisiniz beyler???
Sizin ayrıcalığınız ne?? Yoook siz gitmeyin hepinizin işi var gücü var işler kalı çoluk kalır çocuk kalır bahane çoookkkk.
Gidenlerin hiçbirinin işi yok, çocuğu yok, bakmaya muhtaç olduğu kimse yok demi??
Başka birşey olsa eşitlikkkk eşitlikkkkk diye bağırırsınız. Nedense burda kimse eşitlikten, herkes gidiyor diğerlerinin hakkından bahsetmiyor, bedelli sadece bir kesime faydalı olur parası olmayanlar napacak diyen yokkkk, herkese faydalı olsun askerlik süresini kısaltsınlar diyen yokk nedense?? Bedelliye gidene de bedellik çıkması için uğraşana da hakkım haram olsun, bu kadar asker aylesinden, işinden gücünden ayrı askerlik yapıyorsa herkes yapsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.