Kategoriler
Basından Haberler Son Dakika

Cumhurbaşkanlığı bedelli askerlik açıklaması

cb-w640-h480

Savunma Reformu Çalışma Grubu Raporunu Tamamladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün talimatlarıyla kurulan Savunma Reformu Çalışma Grubu çalışmalarını tamamladı. Hazırlanan rapor, 13 Ağustos 2014 Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde yapılan MGK toplantısında kurul üyelerine takdim edildi.

Raporda bedelli askerlik uygulamasına son verilmesi önerildi.

O Cümle

Yurt dışında çalışan vatandaşlarımızın yabancı ülkelerdeki hak ve kazanımlarının korunmasını amaçlayan dövizli askerlik uygulamasına devam edilmesi, bununla birlikte bedelli askerlik uygulamasına son verilmesi,

Değişken uluslararası güvenlik ortamı ile bölgesel gelişmeler de dikkate alınarak, Türkiye’nin uzun yıllardır ihtiyacı olan kapsamlı savunma reformunu başlatmaya yönelik bir rapor hazırlamak üzere Cumhurbaşkanı Gül’ün talimatlarıyla kurulan Savunma Reformu Çalışma Grubu çalışmalarını tamamladı.

13 Ağustos 2014 Çarşamba günü Çankaya Köşkü’nde yapılan Millî Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısında kurul üyelerine takdim edilen raporun gizlilik derecesi taşımayan “Yönetici Özeti” ve “Sonuç ve Uygulama Esasları” başlıklı bölümleri ile Cumhurbaşkanı Gül’ün kaleme aldığı Önsöz kamuoyunun bilgisine sunuldu.

Raporun Tamamı için tıkla

“Cumhurbaşkanlığı bedelli askerlik açıklaması” için 24 yanıt

Siz verdiniz bu adilere oyu koyunlar böyle yari yolda birakirlar adami bu serefsizler ne kadar safsınız ya

arkadaslar bu sadece öneri basbakanımız bedelliyi çıkarmayı düşünüyor umutsuzluga kapılmayın inanhcımız tam olsun

Danışmanların önerileri sadece. Dikkate alınır alınmaz. Burada szü Tayyip Erdoğan söyler. Abdullah Gül’ün bedelliye karşı bir ravrı önceden de yoktu şimdi de yok. Abartılan bir durum olmuş. Bir paragraflık yazılmış bir görüş. Sebepleri dahi yazılmamış.

Kusura bakmayın da devlet bizi düşünse çıkar 1 tane yetkili, evet bedelli var şu gün detayları açıklanacak der. Biz kimsenin umurunda değiliz.
Ama çalışmaya devam yaş 25 bedel 15

arkadaşlar bu bedelli askerliği etkileyecek birşey değil ayrıca cumhurbaşkanlığından yapılmış bir açıklamada değil. bu sadece bir araştırma ve içinde beddelidende söz edilmiş.

ayrıca bu haberin siteye konmasını doğru bulmuyorum böyle bir haber için bu kadar insanın psikolojisiyle oynamamak lazım

Arkadaşlar rahat olun bedelli askerlik kanunu var afet vs. gibi durumlarda uygulanmak üzere bunun kaldırılması için zaten normalde bizim beklediğimiz bedelli askerlik tarzında bir kanun yok. Olmayan kanunda kalkmaz rahat olun

Bence fazla itimat etmeyin boyle haberlere saglanılacak geliride düşünürsek profesyonel askerlik temeleri atlılacaktır. Bedelli bekleyen biri olarak inancımı kaybetmiyorum sizde kaybetmeyin benim tahminim bu yıl sonu belli olacaktır.

Bu arada yurt dışında kine sağladığı olanağı yurt içine neden sağlamıyorlar. gubetçi bütün yatırımını buraya mı yapıyor çanta çanta dövizle mi geliyor ki ben yurt dışına iş yapan bir firmanın sahibiyim kendi ülkeme fazlasıyla gelir saglıyorum kendi adıma ülkemizde çalışan herkez içinde boyle hepimiz daha fazlasını saglıyoruz.

Arkadaslar sayın cumhurumuz Erdoğan seçilmeden once söylediğini biiyormusunuz Gül ile arasında ki siyasi çatışmayı da görüyorsunuz bu Gül un son dakika da Erdoğan’ı zorda bırakmak icin yaptıgı birşey Erdoğan istesin iptal eder ve çıkartır merak etmeyin,

Yabancı Ülkelerde kazanılan hak vs… 🙂 komik Yurtdışına çıkan adam sana ne fayda sağladı bize ne fayda sağladı da bu şahısların dövizli askerlikten yararlanmasına rapor yazıyorsun, benim anlamadığım gündem değişikliği için olay çıkması mı bekleniyor ne zaman çıkacak arkadaş kesin birşey söylenmesi gerekmekte.

arkadaşlar bu adamlara oy veren ve destekleyen partizanlar utansın burda miletti galyana getirdiniz yok büyük usta yok reis alın size usta işte yanar döner adamlar bunlar sizide kullandılar bunlara hala oy verecek varmı içinizde merak ediyorum gerçekten troller hariç tabi bedelli çımadan bunlara oy veren artık kendini bile bile salak yerine koydurtuyor demektir insanların psikolojisini bozdular

arkadaşlar bu bedellinin çıkacağını gösteriyor bence ak partinin sürekli kullandığı taktikler -bak böyle bir rapor vardı ama rte talimat verdi ve bedelli çıktı – demek içindir bu hareket

bedelli çıkacak inancımız tam olsun arkadaşlar önemli konu yeni şeçilmiş cumhurbaskanımızın görüşüdür.
bedelli konusunda her türlü kolaylıgı saglayacagını söylemisti . ona karşı güvenimiz tamdır.

dalgamı geçiyorlar insanlarla bu ne kardeşim birbirleriyle olan çekişmelerine bizleri neden alet ediyorlar yazık bu kadar insan ayıp ya

Bu öneri kabul edilirse, kabul edenlere hakkımı helal etmem. Bunlar da ölümlü cenaze namazında hoca helallik isteyecek eğer kabul edilirse ben şimdiden helal etmiyorum. Milyonlarca gencin hakkını nasıl ödersiniz bilmem bu gençlerin umutlarıyla oynamayın artık! Hükümetle olan ters düşme durumlarını gençler üzerinden yürütüyorlar Allah ıslah etsin sizi.

Rapor çok saçma. Yurt dışında çalışan ile yurt içinde çalışan arasında ne fark var. İkiside birikimlerini kendileri için yaparlar. Üstelik yurt dışında çalışanlar emeklerini bulundukları ülkelere harcarlar. Emeklerinin karşılığını ise bu ülkeye getirmezler. Ülkeye hiçbir katkıları yoktur. Aslında bu ülkede çalışanların da ülkeye hiçbir katkısı yoktur. Bu düzende birey öndedir. Ve herkes kazanımını ve birikimini kendisi için yapar. Ve herkes sermaye patronlarını zengin etmekle meşguldür. Ya da sermayedar olmakla meşguldür. Asıl hak aramak bedelli askerlik beklemekle olmaz ama yeni anayasada vicdani reddin bir hak olarak tanınması da çok birşeyi değiştirmeyecek. Çünkü olası bir anayasa değişikliğinde askerlik süresi kadar sivil kamu hizmeti yapmak ile bedelli askerlikten faydalanmak arasında hiçbir fark yok. Nedeni “kamu” kelimesinin yaşadığımız düzende tam olarak karşılığı olmamasıdır. Eğer bedelli çıkacaksa da asgari ücretin askerlik süresine oranı şeklinde olmalıdır. Ve yaş sınırının tamamen kalkmasıdır.

Şunu eksik yazmışım. Bedel işçi olarak çalışanlar için bu şekilde düzenlenmelidir. İş verenler gelirleri oranında ücret ödemelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.