Okuduğu kitap ve dergilerden kütüphane kurdu

Kayseri’de yaşayan Mustafa Savranlar, adeta kitap kurdu. 10 yaşından itibaren sürekli okuyan Savranlar’ın en büyük özelliği ise okuduğu kitap ve mecmuların arşivini tutması.

Özel bir işletmeden emekli olan ve halen çalışmaya devam eden Mustafa Savranlar’ın okuma aşkı herkese örnek olacak türden. Bugüne kadar sayısını hatırlayamayacağı kadar kitap ve mecmua okuyan Savranlar, halen de her fırsatta okumaya devam ediyor. Savranlar’ın bir özelliği ise önemli gördüğü kitap, dergi, ansiklopedi, gazete ve eklerini arşivlemesi. 1979 yılından itibaren dini, kültürel, tarihi ve coğrafi içerikli 5 binin üzerinde kitap ve mecmua arşivleyen Savranlar, bunlara gözü gibi bakıyor. Savranlar, oturduğu evin bodrum katında bulunan 8 metrekarelik kömürlüğü düzenleyerek burasını adeta kütüphaneye dönüştürmüş. Bu kütüphaneden sadece kendisi değil, apartmanda oturan öğrenci ve aileleri de istifade ediyor. Okul ödevlerini öncelikle buradaki kaynaklardan araştıran öğrenciler, aradıkları bilgiye ulaşamamaları halinde devlet kütüphaneleri ya da internet ortamına bakıyor. Savranlar, çocukluğunun geçtiği Sümer Mahallesi’ni anlatan bir de kitap hazırlığı yapıyor.

Sanat okulu mezunu Mustafa Savranlar, 10 yaşından itibaren sürekli okuduğunu ve okuduğu önemli eserleri arşivlediğini söylüyor. Özellikle eski tarihli kitaplara büyük ilgi duyduğunu anlatan Savranlar, yerde ya da çöpte gördüğü kitapları bile alıp temizleyerek arşivine koyduğunu dile getiriyor. Biriktirdiği kitap ve mecmuaları evi almayınca kütüphane kurma fikrinin doğduğunu anlatan Savranlar, “Apartman doğalgaza geçince boş kalan kömürlüğü kütüphane olarak düzenledim. Okumadığım hiçbir dergi ya da kitabı da buraya koymadım. Şimdi buradan herkes faydalanıyor.” diyor. Hayatının sonuna kadar da okumaya devam edeceğini belirten Savranlar, arşiv yapmayı ve çevresine faydalı olmayı sürdüreceğini ifade ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.