Kategoriler
Haberler Son Dakika

Son Dakika… Askerden bedelli tepkisi

Milliyet Gazetesi’nden Meriç TAFOLAR’ın haberine göre Genelkurmay Bedelli Askerliğe ilişkin kararın verilmemesinden rahatsız.

Milliyet Gazetesi’nin askeri kaynaklardan aldığa bilgiye göre askeri yetkililer artık bedelli askerlikle ilgili olumlu ya da olumsuz bir kara verilmesi gerektiğini bu durumun sürüncemede kalmasının asker alımlarını olumsuz etkilediğinin altını çiziyor.

Mevcut bedelli askerlik tartışmalarının belirsiz kalması sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarının askerlik hizmetini sürekli ertelediğini belirten yetkililer, mevcut durumun askeri personel sayısını azaltmakla birlikte bakaya ve yoklama kaçağı sayısını sürekli arttırdığını ifade ediyorlar. 

Milliyet’in Haberine Göre Bedelli Askerlikte Beklenti 28 Yaş ve Üzeri

Bedelli askerlik beklentisi içinde olan toplum kesimleri, 28 yaş ve üzerini kapsayacak bir uygulamanın hayata geçirilmesini talep ediyor.

“Son Dakika… Askerden bedelli tepkisi” için 13 yanıt

bu 28 yaşı kim ortaya attıysa yok arkadaş öle bişey…28 yaş 20bin olsa bile geçen seferki gibi katılım sınırlı olacaktır.25 yaş 15bin 🙂

Yaş 25 Bedel 15 olmalı. İnsanları daha fazla bekletmeyip çıkarılmalı. Milletin Adamının bedelli askerliği çıkaracağına güveniyoruz.

Geçen seferki yasa 30 yaş diye çıktı. bu 30 yaşın dan gün alanları kapsadı.
Yani 2011 de çıktığına göre 1982 doğumlular faydalanmıştı diye biliyorum.
Bu sefer de 25 diye çıkarsa ( inşallah çıkar ) 1990 doğumlular 25 den gün aldıkları için faydalanmış olacaklar mı?
Ben şubat 1987 doğumluyum şuan 28 yaşın dan gün almış oluyorum ben yüksek ihtimal gün alanlar derlerse faydalanıyorum fakat genel bilgi olarak soruyorum.

Aynı durum beni de ürkütüyor. Mayıs 87 doğumluyum yani 28 yaşına mayısta gireceğim. Bedelli mayıstan önce 28 yaş için çıkarsa faydalanabilir miyim? Bilen biri varsa cevaplarsa güzel olur

Bu iş gerçekten sürüncemede kaldı gibi oldu. Genelkurmayın dediği gibi biran önce karar verilmeli, herkesde ona göre işine gücüne baksın. Ben buradan şunu anlıyorum, demekki askeri kanatta bir çalışma yapılmış ama hükümetin yapacağı adımı bekliyorlar.

Arkadaşlar ben de sizin gibi bedelli askerlik bekleyen biri olarak gönlümden 25-15 geçiriyorum ama ;

Yaş sınırının 25 olması benim mantığıma göre imkansız. Neden derseniz, bu memlekette uzun dönem askerlik yapacak KALİFİYE askerlere de ihtiyaç var askeriyenin içinde ve Hacettepe Tıp mezunu veya İtü Mimarlık mezunu 23 yaşlarında bir genci okuldan mezun olduktan hemen sonra askere gitmek durumunda bırakmazsanız eğer, ilerleyen dönemlerde çalışma hayatı ve kariyer hedeflerinin baskısı askerliği geri plana atmasına sebep olur ki 25 yaş sınırı için 2 yıl çalışıp çok rahat biriktirdikleri parayla askerliklerini bedelli yaparlar. Üstelik Yükseklisans, rapor vs gibi çetrefilli işlere de gerek kalmaz. Ancak yaşı 28 olmuş, yani okuldan sonra 4-5 yıl geçmiş olmasına rağmen askerliği aradan çıkartmamış birinin gerçekten gitmeye niyeti yoktur ki o adamdan İYİ bir bedelle askerlik yapmasını beklemek daha mantıklı olur. Yani bence bu bedellideki amaç isteyen parayla yapsın, istemeyen gelsin değil, askerlik yapmayı sorun haline getirmiş insanların korkarak veya kaçarak yaşamamaları için çıkartılan bir yasa. Çünkü insanlar yakalanma korkusuyla sosyal haklarından bile faydalanamıyorlar !

Sonuç : Benim Tahminim yaş sınırı 28, bedel 20 bin tl olacak.

Yani en kısa zamanda Erdoğan mutlu haberi konuşmasında vericek anlamına geliyor.
Asker haklı olarak kesin bir karar bekliyor,bu açıklamasını hükümet yanıtsız bırakamaz.

Bedelli askerlik konusunda sorunun tamamen çözülmesi mümkün değildir. Ancak bir önceki bedelli yasasına göre yaş ve bedel aşağı çekilmeli ve bir an önce yasalaşmalıdır, yani 25 yaş sınır olabilir. Ancak bedel konusunda kamuoyununda dile getirilen 15 bin TL hatta bu rakamın bile altına çekilmeli ki sorun yaklaşık olarak hemen hemen çözümlensin, akabinde profesyonel askerlik bir an önce faaliyete geçirilmeli ki, genç nüfus hayata atılırken önünde askerlik gibi bir sorun olmasın, ülke ekonomisi kazansın, sosyal sorun olmasın ülkemiz daha da ileriye gitsin,
Saygılarımla….

Yaş minumum 25 olmalı yada kriterler değitirilmelidir; 28 yaş ve üstü olan şanslı kesip altı şansız kesim mi olacak.Ya 27 yaşına gelmiş bir kişi yapmak isrtese 28 olmadığı için yapamamsı nasıl bir piskolijidir; her TC vatandaşı çıkan kanunlardan yararlanmalı, yararlanması için ona göre kanun yada değişklik yapılmalı yaşla sınır getirilmesi haksızlıktır.

Ben 28 yaşımdayım ama Yaş 25 Bedel 15 olarak inşallah çıkar. Cumhurbaşkanımızın (MİLLETİN ADAMININ) Yaş 25 Bedel 15 olarak bedelli askerliği çıkaracağını düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.