Kategoriler
Basından Haberler Son Dakika

Son Dakika… Hürriyet Gazetesi Bedelli’nin bedelini yazdı

Milli Savunma Bakanı’ndan bedelli askerlik açıklaması

800 bin kişiye müjde… Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz: Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevine başlamasının ardından ele alınacak ilk konular arasında bedelli askerlik var.

Akşam gazetesinden Muhammet Kutlu’nun haberine göre; Savunma Bakanı İsmet Yılmaz bedelli ne olacak diye soranlara “Çıkıyor az kaldı” cevabını verdi. Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yaklaşık 800 bin erkeğin yolunu gözlediği bedelli askerlikle ilgili en net sinyali verdi. Önceki gün TBMM kulisinde gazetecilerle sohbet eden Bakan Yılmaz, “Başbakanımızın Cumhurbaşkanlığı görevine başlamasının ardından ele alınacak ilk konular arasında bedelli askerlik var” dedi. Yılmaz, aynı akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Çankaya Köşkü’nde verdiği resepsiyonda ise bu yöndeki soruları, “Çıkıyor, az kaldı bekleyin” diye yanıtladı. Sonuncusu 2011 yılında çıkan bedelli askerlikle ilgili ilk mesaj, halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmişti. Seçim sürecinde katıldığı televizyon programlarında konuşan Erdoğan, “Bedelli askerlik noktasında bekleyen sayısının 800 bin civarında olduğu söyleniyor. Seçimlerden sonra atılması gereken adımları atar, Genelkurmay Başkanımız, Savunma Bakanımızla gerekli görüşmeler sonunda bir neticeye varırız” demişti.

ÜCRET 20 BİN TL OLABİLİR

Son uygulanan bedelli uygulamasının ücreti olan 30 bin TL herkes tarafından yüksek bulunmuştu. Yeni çıkarılacak bir bedelli uygulamasında ücretin en fazla 20 bin TL olması bekleniyor. Ancak bu bile çok büyük bir tahsilat anlamına geliyor. 500 bin kişinin bedelli uygulamasından yararlanmak üzere 20 bin TL ödediği varsayıldığında, devletin kasasına tam 10 milyar TL girmiş olacak.

Kaynak: Hürriyet Gazetesi

“Son Dakika… Hürriyet Gazetesi Bedelli’nin bedelini yazdı” için 5 yanıt

Bunda en çok senin payın var doktor. eline koluna sağlık. ama rehavete kapılmayalım. kurnazlık yapıp, genel seçime doğru yaymaya kalkabilirler.

20bin TL ekonomik açıdan rahat olanlar için çok sıkıntı oluşturmayacak bir rakam belki de ama birikmiş parası olmayan, hali hazırda zaten ödediği birsürü kredisi, senedi borcu vs olanlar için herhalükarda zorlayabilecek bir rakamdır ve kişi ister istemez gene kredi çekmeye yönlenecektir. Bu bağlamda (eğer ki bedelli askerlik yasası çıkacaksa) bankaların bu amaca özel faizsiz kredi vermesi (belki sembolik bir dosya masrafı ile) bu şekilde ekonomik olarak sıkışık olan insanları bir nebze rahatlatabilir ve devlet bu konuda bankalara talimat verebilir (mi?). Yasayla beraber bu kolaylık da gündeme gelmeli benim kanaatimce.

Peki ya daha da kötü durumda olanlar? Mesela sigortali bir iste calisamadigi icin bankadan kredi alamayacak, asgari ücretle ailesine bakmak zorunda olanlar? Onlar ölsün mü? (Sözüm elbette size degil Aykut, olayin vehametini bilmiyorlar hâlâ)

Yaş 25 bedel 20 olmasi mantikli 25 yaşını geçen bedelliyi bekliyor 28 yaş fayda getirmez yapilacaksa 25 yapilsin herkezin yüzü gülsün

Yaş 25 olmalı, yoksa 3 4 yıl sonra yine aynı sorunla karşı karşıya kalacağız. Bir gerçek var ki artık herkes üniversite okuyor. Mezun olunca da iş güç telaşına düşüyor sonra evlilik vs. Sorun bu noktada ortaya çıkıyor. Ya bu soruna kalıcı çözüm bulunmalı ya da en azından 5-6 sene bu sorunun ötelenmesi için yaş 25 olmalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.