Kategoriler
Haberler

Sosyal Medya ve Bedelli Askerlik

Bilindiği üzere 2011 yılında bedelli askerlik yasası çıkmıştı. Nasıl dı bir hatırlayalım ; 30 yaş bedel 30.000 TL . Bu yasa ile 30 yaşa vurdu diyemedik , zira her 30 yaşında olan bir bireyin 30.000 TL si yoktu. Buna keza bedelli askerlik müjdesini duyan gençler ta ki yasada “30 yaş” sınırını duyana kadar çok mutlu ve umutlulardı. 30 yaşın altındaki gençlerin bir anda ümitleri ve umutları kül olmuştu.

Hele de , o 30 yaşı 1 ay hatta 1 gün ile kaçıranların hali gerçekten kötüydü.! Hepsi suçumuz daha geç dünyaya gelmek mi diye haykırır haldelerdi. O süreçten bu sürece, yasanın aslında yetersiz olduğu olgunluk kazanmakta bunun en büyük delili ise, katılımın beklentinin çokta altında olduğuydu.! Bunun üzerine çeşitli sanal platformlar kurulmaya başlandı, hepsinin amacı seslerini duyurmak ve mağduriyetlerinin biran önce giderilmesini sağlamaktı. Peki neydi bu mağduriyet? Neden bedelli isteniyordu? Bu kişiler neden askerlik yapmamışlardı? Ve daha bir çok soru…

Özetleyelim..

Aslında bu 3 soruyu bir ele almak daha doğru olacak. 25 yaş üstü 800.000 kişiden bahsedilmektedir. Bu ülkede 800.000 kişinin bu ülkeyi sevmediği kimse tarafından idda edilemez, zira bu iddanın ispatı askerlik sayılamayacaktır. Bu ülkeye vergi vermek, insan gücü, iş gücü ve aktif nüfus olmak bu ülkeye gerçekten hizmet vermek demektir. Bakınız bu yukarıda saydığım hususlar, yurt dışında yaşayan yurttaşlarımızdan beklenmemekte, yurt dışındaki pozisyonları kaybolmasın diye dövizli askerlik sunulmaktadır.

Yani yukarıda saydığımız hususların, bu ülkede yaşayan vatandaşlarca mı yoksa, yurt dışında yaşayan vatandaşlarca mı daha çok icra edildiği izahtan varestedir. Bu ülkede yaşayan vatandaşların, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan EKSİĞİ ne olabilir ki! Fazlasını sormayın cevabı çok! Bedelli bekleyen vatandaşlarımız, çeşitli nedenlerden dolayı yapamadıkları bu hizmetin bedelini ödemek istemektedirler, ülkesini sevmeyen bir birey eminim ki bedelde ödemek istemeyecektir.!

Ne oldu da, bugüne kadar gitmediler? Bu sorunun çeşitli bir çok cevabı var, velakin bir kaçını belirteyim. Eşimi bırakacağım kimse yok. Askere gitmem halinde evimi kim geçindirecek?, Kiramı kim ödeyecek? Çocuklarım çok küçük ve onlara bakmak zorundayım. İş kurdum ve büyüttüm bırakırsam biterim. Hasta annem, babam var onlara bakıyorum. Borç altındaydım. Kardeşlerimi okutmam gerekiyordu. Öğrenimimi tamamlamak zorundaydım. Askerden sonra aynı işimi tekrar bulamam. …Görüldüğü üzere bir çok sebebi var , sayabildiklerimiz ve sayamadıklarımız. Hiç biride bahane değil, zorunluluktu!

Ne mi yaptılar ? 10.000 lerce faks, belki milyonlarda mail attılar. Bimer’i adeta kilitlediler. Fakat sonuç alınamıyordu, zira bu çok önemli bir karardı. Gündem olmak, insanları hazırlamak, tepki çekmemek, bütün herkesi ikna edebilmek, ve tabiki Genel Kurmay’dan olumlu sonuç almak gerekiyordu. Sonra, yazımız başındada belirttiğim gibi kurulan platformlar, katılımlarla birlikte büyümeye başladı. Bir topluluk, bir sivil toplum kuruluşu, ve büyük bir aile oldular.

Başladılar,” SOSYAL MEDYA”’yı kullanmaya, her gün bir tag açtılar, usanmadan, erinmeden, yorulmadan nerdeyse her gün gerek Türkiye gerekse Dünya genelinde TT oldular. O kadar büyük bir aile oldularki açtıkları taglar 20 dakika içinde 1. Sıralara çıkıyor ve uzun soluklu Türkiye ve Dünya gündeminde durabiliyordu.!

Bu çalışmalarında, siyasetçi olmadılar, saygısızlık etmediler, tek bir amaçları vardı seslerini duyurmak ve gerekli ortamı sağlamak! Bu emeği gören güzel yürekli insanlar belirmeye başladı, bunlar gazeteci, akademisyen ve siyasilerdi. Kimdi bunlar hepsini belki sayamam ama başlıca, Mehmet AKARCA, Selma YAZICI, Sevilay YÜKSELİR, Hekimoğlu Süleyman, Metiner SEZER, Mehmet BARLAS, Canan BARLAS, Murat POSTEKİ, Dr Özgür NİFLİOĞLU ve şu an aklıma gelmeyen 10’larca güzel insan.

Ardından bazı basın kuruluşları ciddi ciddi desteklerini açıklamaya başladı, bunlardan başlıcaları ise Takvim, ATV olmuştu. Tabiki hepsi bu değil di ! Ve artık herkes talebi, mağduriyeti, biliyor ve Başbakan’dan gelecek talimatı bekliyorlardı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin son cumasında beklenen o söz geldi. Cumhurbaşkanı adayı Başbakan Recep Tayyip ERDOĞAN “gençler kaygı duymasın, gerekli adımları atarız” dedi. Bir bayram arefesi yaşarcasına bir mutluluk , bir umut doğmuştu artık!

Talep netti “ 25 yaş 15.000 bedel ”, artık 30 yaşındaki gençler bile bedellinin 30 yaşa çıkmasını istemiyorlardı , çünki vakti ile onlar 27 yaşındalardı ve durumu çok net anlıyor ve biliyorlardı ! Kendileri gibi geride kalan insanların mağdur olmamasını ve herkesimi kapsayan bir yasa olmasını talep ediyorlardı.

Sonuç olarak, artık gözler Ankara’da yalnız, tamam deyip durmak olmuyordu! Bizlerde Katibiadil.Com ailesi olarak, bir tuğla koymak istedik ve bu yazımızı yazmak için kolları sıvadık. Umarım çok yakında verilen sözler tutulur.!Yazımız destek amaçlıdır, tavrımızda yazımızda nettir. Hatamız olduysa affola.

Muharrem ŞEKER
Katibiadil.Com Site Kurucusu

Kaynak: Katibiadil.com

“Sosyal Medya ve Bedelli Askerlik” için 6 yanıt

yurtdisinda yasiyanlari neden bukadar hedef haline getiriyorsunuz anlamiyorum, kasim 2011 yilinda yurtdisina yerlestim bununda tek nedeni bedelli askerligin olmamasiydi, 2011 bedellisinde 29 yasindaydim ve hak kazanamadim, neredeyse 3 yildir butun sevdiklerimden uzak yasiyorum bununda tek nedeni bedellinin tam olarak ihtiyaclari gidermemesi, 2,5 ay sonra dovizli askerlik icin basvuru hakkim olacak fakat yinede cikacak olan bedelliyi destekliyorum fakat sizde askerlik yuzunden yurtdisinda yasayanlarin ne zorluklar cektiklerini biraz dusunun, oturdugunuz yerden yurtdisinda yasiyanlari hedef haline getirmeyin….

2011 yılında 29 yaşındaydım diyorsunuz faydalanamadım diyorsunuz acaba 1982 mi 1983 doğumlu musunuz? Yasa maddelerinde yazana göre 1982 li olup doğum gününden sonra yasa çıktıysa 30 dan gün aldığınız için faydalanıyordunuz diye biliyorum. Bu faydalanma konusuna açıklık getirme şansınız var mı?
Teşekkür ederim.

Bilgi için teşekkür ederim.
Buradan anlaşılan 1982 doğumlu olanların hepsi faydalandı.
Tekrar bilgi için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.