Kategoriler
Haberler Sizden Gelenler

65 Yaşındaki amcadan bedelli askerlik mektubu

Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, Başbakanım ve Hükümetimizin Saygıdeğer Üyeleri;

Ben altmış yaşında bir vatandaşım. Ve askerlikle ilgili bir sorunum yok. Yalnız, “Bedelli Askerlik” ile ilgili olarak söylenecek bir sözüm var.

Şöyle ki; ülkemizde şu an itibariyle 800 bin gencimiz çeşitli nedenlerle kutsal askerlik görevlerini ifa edememişler. Hepsi de üzgün ve perişan durumdalar. Bu gençler bizim gençlerimiz. Hepsi de eğitimli ve yüksek tahsilliler. Çalışma hayatının içine girmiş ve ülkelerine katma değerler katıyorlar.

Kimi mühendis, kimi mimar, kimi doktor vs. bu gençlerden belli bir bedel alarak, bu askerlik sorumluluğundan kurtarmak gerektiğine inanıyorum. İçinde yaşadığımız çağ; çok hızlı ve süper bir çağ. Bu çağda kara askeri ve piyade tüfekli birliklere çok ihtiyaç olmadığı kanatindeyim. Bu çağda profesyonel askerlik eğitimi almış ve işi sadece askerlik olan birlikler yetiştirilmesi gerektiğine inanıyorum. Sayıca az ama etkisi yüksek ve düşmanı caydırıcı profesyonel birlikler olursa bu gençlerden alınacak askerlik bedeli paralar da profesyonel birliklerin masrafına harcanabilir.

Neticeten; yaşı ilerlemiş, askeri faydası minumuma inmiş ama askerlik sorumluluğu devam eden bu gençleri bu açmazdan kurtarmak gerek. Vatan savunmasında kimileri parası ile kimileri de emeği ile hizmet etmiş olurlar.

Bu bir haksızlık da değil. Yaşı geçmiş kişiden askerlik hizmeti beklemek ne derece doğru olur ki?

Cenabı Allah (C.C) vatanımızı ve milletimizi her türlü fenalıktan korusun. Gençlerimizin tamamına da Rabbim korusun. Amin Saygılarımla efendim.

Zekeriyya Bican

“65 Yaşındaki amcadan bedelli askerlik mektubu” için 7 yanıt

Amca çok güzel yazmış. Bu platformda hep evli ve işini gücünü kurmuş kişilerden bahsediliyor fakat hiç eğitimi yarım kalmış ya da askerlik nedeniyle üniversiteye kayıt yaptıramamış kişilerden bahsetme oranı %10 gibi düşük bir rakam. Üniversiteler 29 yaşına kadar tecil ediyorlar ama azami süreleri kadar yani 4 yıllık bir fakülte 7 yıl öğrencilik hakkından yararlandırıyor, 18 yaşında okula başlayıp 29 yaşına kadar izniniz yok. Yüksek lisnasta da 3 yıl 4 ay tecil veriliyor. Bu bedelli eğitim hakkı yarım kalmış kişiler için de bir fırsat olacaktır, hadi çıkarın şu bedelliyi de eğitimi yarım kalmışlar da bayram etsin.

kimsinin karısı ve cocuğu var
kimisinin annesi babası yok ailesini kime emanet edecek
kimisinin borcu var ve askeri ücretle çalışıyor
kimisinin karısı ölmüş cocuğu tek var
kimisi iş adamı GBT den dolayı gezemiyor
kimisinin kredi borcu var bırakamıyor evini barkını
kimisnin eğitimi 29 yaşına geldiği için bırakıyor
kimisinin sadece annesi var ona bakıyor
kimisinin sadece babası var ve yatalak ve ona bakıyor
kimisinin engelli kardeşi var çocuğu var ona emanet
kimisinin farklı projeleri var ama askerlikten dolayı yapamıyor

Çok güzel özetlemişsin kardeşim, neden bedelli istiyorsun diyenlere gösterilecek bir yazı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.