Kategoriler
Haberler

Adana Tabip Odası: Sağlık Bakanlığı antidemokratik bir müdahale içinde

Adana Tabip Odası, Gezi eylemlerinde Ankara Tabip Odası yönetim ve onur kurulu üyelerinin gönüllü sağlık hizmeti verdikleri için Sağlık Bakanlığı’nca görevden alınma talebine tepki göstedi.

‘Sağlık sorunu yaşayan insana yardım etmek suç olmamalı’ diye konuşan Adana Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Ahmet Suntur, yönetim kurulu adına yaptığı yazılı açıklamada “Bizler Hekimiz. Sağlık Bakanlığı 27 Ocak 2014 tarihinde, mahkemeye başvurarak Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu ve Onur Kurulu üyelerinin amaç dışı faaliyette bulunduklarını belirtip, görevlerinden alınmalarını istemişti. Yine hepimizin çok iyi bildiği gibi, Gezi Parkı protestoları sırasındaki sağlık hizmeti ihtiyacı, Sağlık Bakanlığı’nın vermesi gereken sağlık hizmetlerini ver(e)mediği için doğmuştur. Kentlerdeki ortak yaşam alanlarının, evlerin, işyerlerinin gaz altında kaldığı günlerde, ilkyardım ihtiyacı olanları en yakın, olabildiğince gazsız ve korunaklı bir yere taşımak ve müdahale etmek gerektiği kısa sürede pratik olarak anlaşılmıştır. Bu şartlar içerisinde hekimlerimiz olayların ortasında en uygun şartlarda hekimlik hizmeti vermekten kaçmamıştır.” dedi.

Sağlık hakkının “hükümete muhalif” ya da değil ayrımsız herkesin en temel hakkı olduğunu dile getiren Suntur, “Sağlık hizmetine ihtiyacı olan herkese temel hak ve özgürlüklerinin güvence altına alındığı bir sağlık hizmeti verilmesi gerekir. Ankara Tabip Odası organlarına, bu temel savunuya uygun faaliyetleri nedeniyle yöneltilen amaç dışı faaliyetle bulunma iddiası kabul edilemez. Sağlık Bakanlığı’nın bu iddiaya dayanarak Mahkemeye görevden alınma başvurusu yapması, seçimle gelen organlara yöneltilmiş antidemokratik bir müdahaledir. Sağlık alanında insan haklarına uygun hekimlik faaliyetini savunduğu için Türk Tabipleri Birliği Ankara Tabip Odası Yöneticileri, Sağlık Bakanlığı’nın haksız bir müdahalesi ile yüz yüze kalmıştır. Ankara Tabip Odası’nın haklı davalarında yanlarında olduğumuzu belirtiriz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.