Kategoriler
seo

Bedelli askerliğe kıdem tazminatı yok

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, bedelli askerlikle ilgili önerinin Cumhurbaşkanı’na sunulduğunu açıkladı.

Bedelli askerlik bekleyen yaklaşık 800 bin kişi ise Erdoğan’dan gelecek haberi bekliyor. Bedelli askerlikle ilgili bir durum var. Askere giden işçiler kıdem tazminatına hak kazanıyorlar. Ancak, “bedelli askerlik yapana kıdem tazminatı yok”.

KIDEM TAZMİNATI

Askerlik nedeniyle kıdem tazminatına hak kazanabilmenin ön koşulu, “iş sözleşmesinin askerlikten dolayı feshedilmesi”. İşçinin muvazzaf askerlik hizmeti sebebiyle iş sözleşmesinin feshinde “kıdem tazminatı” hakkı doğuyor.

İşçinin muvazzaf askerlik ödevi dışında manevra veya herhangi başka bir nedenle silah altına alınması durumunda, işçinin iş sözleşmesi, “2 ay ya da en çok 90 gün” (işçinin çalıştığı her yıl için 2 gün eklenmesiyle en çok 90 gün) süreyle askıda olduğundan kıdem tazminatı hakkı bulunmuyor. Ancak bu sürenin geçirilmesiyle işverene fesih hakkı doğabilir. Böyle olunca da kıdem tazminatı söz konusu oluyor.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

“Bedelli askerliğe kıdem tazminatı yok” için 6 yanıt

Sözcü Gazetesi haberi doğru değil. Cumhurbaşkanı Türkiye’de bile değil. Sitesinde bile savunma bakanının yalanladığı habertürk haberi var. Kıdem tazminatı konusunu ise bir kaç köşe yazarıyla birlikte borsa forumlarında yazmışlardı.

Sözcü Gazetesi bedelli konusunu siyasileştiriyor ve kışkırtıcılık yapıyor. Ben inanmıyorum. Gazeteciler bedelli konusunu internet siteleri hit alsın diye kullanıyorlar.

Umut kırıcı olmak istemem. Kaynak sağlam olmadıktan sonra (Anadolu ajansı yada doğrudan TV’den yetkililerin açıklaması gibi) inanmayın derim.

turkiye.gov.tr den cumhurbaşkanına mesaj yollama tuşunu kullanmayı niye denemiyorsunuz toplu halde ilginç!
bir yazı yayınlayın herkes onu kopyala yapıştır yapsın talep doğrultusunda süreci hızlandıracakları kesin..
yaş 25 bedel 15 …

FİKİR
bir banner hazırlayın dernek banner i ana sayfanıza koyun….
herkes kişisel internet sitelerine o banner i koysun
banner a yaş 25 bedel 15 yazın
daha çok kitleye ulaşın farkındalık artsın sayın yönetim..

ya varya kardesim ne olursa olsun artik ya gitmiyorum kardesim keyfimden degil mwcburiyetten birakamam isimi sonu ne olursa olsun ya vatan sa sozkunusu her zaman can feda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.