Kategoriler
seo

Bedelli Askerlik “Zaytung” manşette

Zaytung – Hükümet, Bedelli Askerlik Tartışmalarına Son Noktayı Koydu: “Heyecan olsun diye en son onu görüşücez…”

Dün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında bedelli askerlik konusunun neden gündeme gelmediğine dair sorular, akşam saatlerinde Hükümet kanadından gelen bir basın açıklamasıyla yanıt buldu. Açıklamada, Bakanlar Kurulu’nun gündem maddelerini belirli bir öncelik sırasına göre dizip o şekilde ele aldığına dikkat çekilirken, “Bedelli askerlik konusunun dünkü oturumlarda gündeme gelmemiş olması, hükümet olarak yasamanın her aşamasında katılımcı demokrasiye verdiğimiz önemin bir göstergesi olarak değerlendirilmelidir. İlk oturumda kafadan bedelliyi bağlasak aranızdan bir Allahın kulu toplantının geri kalanını takip edecek miydi acaba? Kimse kimseyi yemesin…” ifadeleri kullanıldı.

“Heyecan artarak devam edecek”

Bakanlar Kurulu’nun ardından mikrofonların başına geçen Hükümet Sözcüsü Naci Sözüer, bedelli askerlik-vicdani ret konularında eninde sonunda bir karara varacaklarını belirtirken, “Ancak bu süreci vatandaşlarımız için mümkün olan en heyecanlı, sürükleyici ve şaşırtıcı biçimde yürütmek istiyoruz. Sosyal devlet dediğin neticede yeri gelicek vatandaşını eğlendiricek de yani” sözleriyle de asker adaylarına “bizi izlemeye devam edin” mesajı verdi.
Önümüzdeki dönem çıkması söz konusu olan bedelli askerliği bekleyenlerin genelde 25-35 yaş aralığında olduğunu vurgulayan Sözüer, katılımcı demokrasi, sosyal devlet filan diye gençlerin kafasını çok da karıştırmak istemediklerini kaydettiği konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Dizi gibi kurguluyoruz”

“Eğer genç arkadaşlarımızın anlayacağı şekilde söylemek gerekirse, bu televizyonlardaki dizilerin sezon finalleri gibi düşünsünler bunu. O sezon finallerinde biliyosunuz son ana kadar ne olacağı belli olmaz, bi oraya bi buraya döner olay; son anda da öyle bi şey çıkar ki, bi dahaki sezonun ilk bölümüne kadar diken üstünde kalırsın. Mantık aynı mantık; biz bu gerilimi yükseltmek ve izleyici devamlılığını sağlamak amacıyla gerekirse yurtdışından konusunda uzmanlaşmış isimlerden dahi yardım almayı planlıyoruz. Şu an net bir şey yok ama J.J. Abrams dahil birkaç isimle görüşmelerimiz sürüyor, o konuda bir anlaşmaya varılırsa bunu da ilerleyen günlerde duyurucaz. Bunun da kendi başına bir gerilim unsuru olacağını öngörüyoruz.”
“Sahte bedelli tacirleri”ne dikkat

Toplantının sonunda bedelli askerlik konusunda tek yetkilinin kendi hükümetleri olduğunu da hatırlatan Naci Sözüer, uygulamadan faydalanmak isteyen asker adaylarını “sahte bedelli tacirleri”ne karşı uyarmayı da ihmal etmedi.
Her bedelli tartışması döneminde bu tip dolandırıcılarla karşılaştıklarını hatırlatan sözcü, “Daha bu sabah ‘Size bedelli askerlik yaptırıcaz’ diye Burdur’a götürülecekleri vaadiyle kandırılan 200 kadar asker adayını Gölbaşı’nda terkedilmiş halde bulduk. 20’şer bin eurolarını alıp bir de oraya kadar uygun adım yürütmüşler adamcağızları. Yazık günah bu insanlara…” sözleriyle yaşanan drama dikkat çekti.

Kaynak: Zaytung

“Bedelli Askerlik “Zaytung” manşette” için bir yanıt

Arkadaşlar inş seçime 1 yada 2 ay kala yaş 25 bedel 15 bin yada 20bin olarak düşünüyorlar benim anladığım kadarıyla.mantıklı bakıldığı zamanda seçime 6 ay var ocak yada subat gibi meclise sunulur seçimden sonrada cıkarılacak diye düşünüyorum.inş yaş 25 bedel 15 bin olarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.