Bu yazı çok konuşulur!

Komşunun karısına caka satacağım diye, muhtar, il meclis üyesi ya da vekil danışmanı aracılığıyla başhekime ulaşıp doktora telefon açtırmayacaksın mesela. Diğer insanlar gibi sıranı bekleyeceksin.

Akşama kadar buzlu rakı içip, sabahın beşine kadar alem yaptığında, ateşin çıktı diye acil servisi birbirine katmayacaksın.

Yoğun bakımdaki çocuğun gözlerini açtığında Allah Bağışladıysa eğer, günde 300 hasta bakan ve sadece senin gibi bir insan olan doktordan 80 yaşındaki dedeni diriltmesini beklemeyeceksin.

Kurtlar vadisi gibi saçma salak dizilerde kendini bulup, ‘ne gerekiyorsa yapılsın doktooorrr’ diye öküz gibi koridorlarda böğürmeyeceksin.

Ya da o kadar biliyorsan bu işi, ‘sağlam adamı öldürür bunlar’ yorumları yapıyorsan, gitmeyeceksin mesela hastaneye. Muskacıya, üfürükçüye ya da hocaya gidip okutacaksın kendini.

Cebinde yeşil kart, altında mercedes araba, vermediğin verginin, ödemediğin faturanın ve de en önemlisi başarılı olamadığın hayatının karşılığını doktor ve sağlık personelinden çıkarmayacaksın.

Beyin sapından ibaret kapasitenle, ‘yanlış iğne yapmış doktor, adam ölmüş’ gibi ipe sapa gelmez yorumlarda bulunmayacaksın mesela.

Ya da zar zor liseyi bile dışarıdan bitirmeye çalışırken, ‘iyi ki doktor olmamışım’ gibi aç tavuğun, rüyasında darı ambarı görmesi kavlinden atıp tutmayacaksın.

Doktora gidileceği gün banyo ve vücut temizliği yapılan zamanlar yaşandı bu ülkede. cahil kalmış ama imanlı ve görgülü insanlar vardı. görmediysen, düşüneceksin! Bilmiyorsan, öğreneceksin!

Ağzında leş gibi alkol kokusu, ter kokundan doktor yanına yanaşamıyorsa, kendine karşı saygı ve ilgi beklemeyeceksin.

O ana kadar hiç karşılaşmadığın birinin, sana, sağlığına ve kişiliğine senden daha fazla değer vermesini baklemeyeceksin.

Önce insan olmayı öğrenecek, insan gibi yaşayacak, insan gibi mücadele edecek, insanca değerler taşıyacak ve insanlığa yaraşır bir toplum yaratacaksın. Sonra hakettiğin değeri görmeyi talep edeceksin.

Op. Dr. Tamer Şakrak…

12 comments

 1. Mahmut Süreyya Çayköylü

  Birde doktorların yapmamsı gerekli şeyleri yazarsanız memnun ve mesrur oluruz Sn. Doktor Şakrak.

 2. Bu ne ego bu tür yazıların hepsinde insanları aşağılama kendini vatandaştan hastadan üstün görme yatıyor.Evet bunlar oluyor ama şu da bi gerçek Türkiyede hiç bi meslek dalında çalışanlar rahat koşullarda değil ama kimse de vatandaşı aşağılamaya çalışmıyor ya da ben sütten çıkma ak kaşığım demiyor bü ülkede hastaneye doktorlar hala saat 10 dan önce gelmez ve hala bu yazıda olduğu gibi asla ama asla işini mükemmel yaptığına inanıp suçu sistemde ve küçük gördüğü vatandaşta arayanlar var.Sistem sorunun ana kaynağı evet ama kimse de sütten çıkma ak kaşık değil.

 3. Hepsinde haklısınız.
  Amenna…

  Doktora gelme boyutunda rahatsızlık geçiren insanların psikolojisi hakkında yeterli bilgiyle donanımlı olacaksın mesela.
  Dokto,r bir yanımı hissetmiyorum, konuşamıyorum, yuıtkunamıyorum dediğinde ciddiye alacaksın, tomografin temiz çıktı diye sepetlerken felcin sadece beyin kanamasıyla değil, tomografi de dahi görünmeyecek şekilde damar tıkanıklığıyla da gerçekleşebileceğinin hesabını yapacaksın. Yapamıyorsan o diplomanı dürüp bükeceksin mesela.

  Ameliyattan çıkan hastayı yarım saatten fazla servisten gelip alsınlar diye tekerlekli sandalye de bekletmeyeceksin, bu yüzden “doktor bey gelen giden olmadı bir ilgilenir misiniz” dendiğinde, “hemşiraaanım şununla ilgilenin” demeyeceksin. Dendiğinde hastanın kolunda serumla sandalyeden fırlayıp burnunu burnuna sayayıp “ben şu değilim ulan hastayım” dediğinde sapsarı kesilmeyeceksin mesela.

  Ameliyat ettiğin hastan öldü mü kaldı mı diye merak edip, uzaktan hemşire ve telefon ikilisiyle işi götürmeye, idare etmeye kalkmayacaksın mesela…

  Başka bir gün hastasına sedye arayan ve bunu da masumca sana soran kişiye ben hastabakıcı mıyım kardeşim, doktorum dediğinde alacağın bilumum ilginç cevaplara da hazırlıklı olacaksın mesela…

  Hasta muayene olurken, çaresizlik içinde senin gözlerinde ilgi alaka beklerken hemşireyle zevzek zevzek geyik yapmayacaksın mesela.

  HAsta ya da yakını seni yana döne arayıp dinlenme odasında bulduğunda ben doktorum, küçük dağları ben yarattım modunda yayıla yayıla otururken, nasıl beceriyorsan aynı pozisyonda ellerini cebine sokup yavşak yavşak laubali ve küçümseyerek cevap vermeyeceksin mesela…

  Valla doktorum, sen haklısın. Yerden göğe kadar hem de… Ama ben de haklıım be…

  • Bu isin cozumu sikayetci oldugunuz dr.lere hastahanelere gitmeyin,colunuz cocugunuz doktor yapmayin yada tip fakultesini kazandiginda deli gibi sevinmeyin,gururlanmayin, birinize bisey oldugunda enjeksiyonunuzu yapacak saglikci bi komsu aramayin gecenin bir vakti,112 yi tuslamayin mesela nasil olsa ambulans gec gelecek,var olan hekimlerde bu ulkeyi terketsin mesela mesela yanii …

  • Yavşak olan siz ve sizin gibiler olup her gittiğiniz yerde hakettiğiniz muameleyi görmeyi bekleyeceksiniz mesela. Mesela doktor bu yavşak tavrınızı görüp şikayetçi olduğunda sapsarı kesilip ve hatta ayağının Altını yalamaya kalkmayacaksınuz !!!

 4. Sen doktorsun insanları ayıran senin beklentilerine göre hasta yok ulu atamızin bi lafı vardi beni türk hekimlerine emanet edin unutmas. Ve son sözüm ya sev ya terket

 5. hekim arkadaşların nedenler ortak noktası olmasına rağmen.birlik olamıyoruz.bundan dolayı sorunlar çözülemiyor.

 6. Alkol kokan, ter kokan, rakı içen insanlara yönelik ayrımcılık yapıyorsan, alkol ve ter kokan hastaya “yanaşamıyorsan”, “ben doktorum” diye ortalıkta dolaşmayacaksın, web sitelerine caka satan yazılar yazmayacaksın mesela.

 7. İsmail Taşçı

  Yorumlardan hekimler ile halk arasında çatışma açıkça görülmektedir, vatandaşın birinin yorumunda yavşak yavşak konuşamayacaksınız yorumuda hekimler için yapılmış ve bu olayın vahametini göstermekte. Ileride sağlığını kaybettiğinde ve bir hekime ihtiyacı olduğunda aynı cesareti gösterip hakaret etme cüretinde bulunurlar. Bir gün kendilerini emanet edecekleri hekimleri bulamadıklarında tekrar görüşeceğiz.

 8. Bunlar doğru da, mesela sırt ağrısı çeken birine 10 yıl boyunca kas gevşetici verip göndermeyeceksin. 10 yıl sonra uzun bir tetkikten sonra ankilozan spondilit teşhisi koyan doktor ve sonuçlara bakan ve tastik eden başka doktorlar mr sonucuna göre 10 yıldır var olan bir hastalık olduğunu belirtip bunu kas gevşetici veren doktora söyleyince çok bilmiş edasına bürünüp pişmiş kelle gibi sırıtmayacaksın mesela.

  • Ankilozan spondilit tanısı konunca tedavi edilebiliyor mu?
   Dedemde var. Tedavisi yokmuş dediler. Aydınlatın lütfen.

 9. Tuttuğun takımın yedekler dahil tüm futbolcularının yedi sülalesini ezbere sayabiliyorken doktor kendi kafana göre içtiğin ilacın adını sorunca öküz gibi bakıp hapın ve kutusunun rengini tarife kalkmayacaksın.Gargarayı günde üç kez yapın diyen doktora “aç karnına mı yoksa tok karnına mı” diye sorup sonra da doktora yavşak demeye kalkmayacaksın. Ayı pençesi gibi olmuş tırnaklarını bile kesmeden leş gibi kokan ayaklarını hiç sıkılmadan doktorun burnuna uzatıp pislikten mantar olan ayağına deva olmasını beklediğin doktora seni aşağılamadığı için ancak MİNNET duyacaksın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.