Kategoriler
Haberler

CBÜ’de aort damarı ve kapağı değiştirme ameliyatı yapıldı

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) Hafsa Sultan Hastanesi’nde, ağır hemofili A hastası Sedat Göktaş’a (43) aort damarı ve aort kapağı değiştirme ameliyatı yapıldı. Kalp Damar Cerrahisi Kliniği’nin, bu ameliyatla Türkiye’de bir ilki başardığı bildirildi.

Kalp Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı Öğetim Üyesi Prof. Dr. Ömer Tetik, “43 yaşında marfan sendromlu, ağır hemofili A hastalığı olan Sedat Göktaş isimli hastayı, kalpten çıkan ana aort damarı balonlaşması ve aort kapak hastalığı tanısı ile kliniğimize operasyon amacıyla yatırdık. Hasta daha önce başka birkaç hastaneye başvurmuş fakat yüksek risk nedeniyle operasyonu yapılmamıştı. Marfan sendromu seyrek görülmemekle birlikte ağır hemofili A ile birlikteliği oldukça nadirdir. Hemofili A, kandaki faktör 8 eksikliği ve kanın pıhtılaşma mekanizması bozukluğu nedeniyle ciddi kanamalara yol açan bir hastalıktır. Literatüre baktığımızda, Türkiye’de böyle bir vakaya rastlanmadı ancak dünya literatüründe nadir vakaların yapıldığına rastladık. Bu hastalar, multidisipliner yaklaşımla ameliyat öncesi değerlendirme ve ön hazırlık yapılmasını gerektirir.” dedi.

Hematoloji Bölümü’nden Prof. Dr. İsmet Aydoğdu tarafından konsülte edilen hastanın faktör düzeyleri değerlendirilerek tedavi planı oluşturulduğunu kaydeden Prof. Dr. Ömer Tetik, Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği’nde Opr. Dr. Funda Yıldırım ve Dr. Alper Özbakkaloğlu ile birlikte ameliyat ettiklerini belirtti. Kalpten çıkan aort ve kapağının değiştirildiğini kaydeden Tetik, “Hastaya ameliyat öncesi, esnası ve sonrasında faktör aktivite seviyesi ölçümü yapılarak ve faktör 8 infüzyonu başlanarak kanaması kontrol altına alındı. Hastaya, kan sulandırıcı ilaç kullanmasını gerektirmeyen, biyolojik kompozit kapak takıldı. Ameliyat sonrası yoğun bakım izleminde ise problemi olmadı. Hafsa Sultan Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Kliniği olarak Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmekten çok mutluyuz.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.